Delegacija Ministarstva odbrane i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine sastala se s delegacijom Glavnog štaba NATO-a iz Brisela s ciljem unapređenja saradnje i strateškog planiranja kroz Instrument za prilagođeno planiranje partnerstva (ITPP).
Na sastanku je izvršena detaljna analiza drugog ITPP dokumenta, pri čemu je posebna pažnja posvećena sagledavanju postojećih partnerskih ciljeva i pripremi obrazloženja za otvaranje novih ciljeva – “Human Security” (ljudska sigurnost) i “C-UAV” (borba protiv bespilotnih letjelica), saopćeno je iz Ministarstva odbrane BiH.
U uvodnom dijelu sastanka, uime ministra odbrane BiH obratio se general-major Mirsad Ahmić, zamjenik načelnika Zajedničkog štaba OSBiH za resurse, dok je ispred Ministarstva vanjskih poslova govorio zamjenik ministra Josip Brkić.
Sastanku su prisustvovali i vođa delegacije Glavnog sjedišta NATO-a za PARP (Proces planiranja i revizije) Rohan Maxwell, rukovodioci organizacionih jedinica Ministarstva odbrane BiH, predstavnici OSBiH, NATO-a iz Brisela i Napulja, NATO Štaba Sarajevo, EUFOR-a, te predstavnici Ministarstva vanjskih poslova i Ministarstva sigurnosti BiH.
Kako je istaknuto, nova metodologija rada kroz ITPP omogućava dugoročnije i efikasnije strateško planiranje, smanjuje dupliranje aktivnosti i povećava transparentnost u ispunjavanju planova. Revizija ciljeva i procjena implementacije vršit će se svake dvije godine, a ciljevi će se po potrebi ažurirati.
Priprema i usaglašavanje finalnog dokumenta ITPP-a za BiH planirano je za drugu polovinu 2025. godine, a njegovo usvajanje očekuje se sredinom ove godine na zajedničkom sastanku Ministarstva odbrane BiH i NATO-a. Nakon toga slijedi nastavak aktivnosti u skladu s ovim strateškim dokumentom.