Vijesti

Iz KZP Sarajevo tvrde da nije bilo trovanja vodom zatvorenika na Igmanu

Raport.Ba
kzp igman

Iz Kazneno-popravnog zavoda Sarajevo stigla je reakcija na tekst objavljen na našem portalu pod naslovom "Vodom se potrovali zatvorenici u KZP Igman!? Inspekcija: Moguće su najteže posljedice".

"Menadžment KPZ Sarajevo je pažljivo analizirao kompletan sadržaj predmetnog teksta.

1.Konstatacija "nekoliko zatvorenika" nije zasnovana na činjeničnom stanju u prilog čega dostavljamo imena svih osuđenih lica koja svojeručnim potpisom konstatiraju da niko od njih nije imao stomačne tegobe. Zatvorski ljekari dr. Subašić i dr. Taljanović nakon ostvarenih uvida u raspoloživu evidenciju konstatuju da u februaru, martu i aprilu 2021. nije bilo konstatovano, niti prijavljeno bilo kakvih gastroenteroloških smetnji kod osuđenih i uposlenih, niti se po tom osnovu upućivalo u Hitnu pomoć Sarajevo.

Osoba nadležna za objekt Igman u svom izvještaju za protekla dva, odnosno četiri mjeseca, nije uočeno pogoršanje zdravstvenog stanja osuđenih osoba, kao ni uposlenih lica Zavoda, te pojašnjava kako po pitanju redovnih pregleda i ispravnosti vode u objektu Igman poduzimaju sve aktivnosti sukladno zakonskim propisima, te se u objektu Igman nabavljaju veće količine pitke vode koju konzumiraju uposlenici i osuđena lica. Rukovodilac Sektora za odgoj i tretman osuđenih osoba u KPZ Sarajevo konstatuje da se niko od osuđenih osoba nije žalio na zdravstvene stomačne i druge tegobe koje bi ukazivale na problem s vodom. Zavod za hitnu medicinsku pomoć potvrđuje da u periodu od 1.3. do 19.4. 2021. od strane KPZ-a Sarajevo nije prijavljen slučaj akutnog trovanja vodom osuđenih i pritvorenih lica te uposlenika KPZ Sarajevo.

2.Konfiguracija depoa za vodu ovog Zavoda je dolaskom nove uprave u potpunosti obnovljena u smislu segmenata analize, pristupnosti depou, te svih onih segmenata. Nalaz inspekcija od 19.4.2021. konstatira da je 'nalaz vode zdravstveno ispravan sa tri segmenta'. Korištenje kupljene vode egzistira već duži vremenski period, i iz razloga početka radova na priključenju kompleksa na gradsko vodosnabdijevanje, a sve u kontekstu projekta izgradnje pritvorske jedinice", navodi se u reagiranju.

Dalje se u reakciji, koju je potpisao direktor KPZ Sarajevo Faruk Zupčević, negira da zatvorenici i uposlenici prolaze agoniju i da uprava ne poduzima ništa. Ističe se i da je nova uprava realizovala rekonstrukciju kompletnog kompleksa KZP Sarajevo, Centralni objekat, Odjeljenja Ustikolina i Objekta Igman, oformila najsavremeniji sustav videonadzora, nabavila najsavremenije uređaje za detekciju nosača zvuka...

Faruk Zupčević KZP Igman trovanje vodom Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu