U 19 sati zatvorena su 136 biračka mjesta u 17 gradova i općina gdje su održani ponovljeni prijevremeni izbori za predsjednika RS.
Na tim biračkim mjestima su tokom izbora 23. novembra prošle godine utvrđene i dokazane masovne krađe glasova, manipulacije i teške povrede izbornog procesa.
Ovdje pratite iz minute u minutu vijesti iz štabova SNSD-a i opozicije u RS.
-
Dodik: Ovo za balije sam čuo od Konakovića
Nakon što su se obratili koalicioni partneri SNSD-a ponovo se za binu vratio Milorad Dodik da pročita neke rezultate.
Ali, prije toga se osvrnuo na raniju svoju poruku Bošnjacima koje je nazvao balijama.
"Ovo za balije, to sam čuo od Dine Konakovića, tako da nemam nikakve krivične odgovornosti", rekao je Dodik.
-
Karan: Ovo je bila velika borba
Siniša Karan, kandidat SNSD-a, obraćajući se na konferenciji za novinare, kazao je da je ovo "noć kada počinjemo ponovo da radimo još jače".
"Od večeras svi su naši građani, pa i oni što nisu glasali za nas. Ono što radimo i nastavit ćemo da radimo u interesu naših građana i Republike Srpske, i napretka svih građana. Ono što smo ponovili, a srpski narod je to prepoznao. Ovo nisu bili obični izbori, ovo je bio plebiscit.
Borba protiv velikih neprijatelja kao što je nesretni Schmidt. Ovo je bio državnički odgovor naroda RS da ne unište našu snagu. Ovo je bila odbrana ne samo predsjednika RS, nego i Ustava", rekao je Karan.
-
Dodik proglasio pobjedu Karana i izrekao skandaloznu poruku Bošnjacima
Milorad Dodik obratio se u štabu SNSD-a i proglasio pobjedu svog kandidata Siniše Karana.
Proglašavam pobjedu Siniše Karana. Prije nekoliko mjeseci razlika je bila nešto više od 9000 glasova. Sad je 10.300 glasova. Dakle povećali smo.
Mi smo znali šta će se desiti. Zato smo se bavili ozbiljnim poslovima. Slušao sam maloprije predsjednika SDS-a koji je poražen. Vjerovao sam da je kao intelektualac ima snagu da prizna poraz. To nismo čuli. Pobijedili smo, ne njega, nego Schmidta, bosansku bošnjačko-muslimansku čaršiju koja je vršila pritisak na CIK", rekao je Dodik.
Opet je pričao kako su razbijene neke iluzije u Sarajevu.
"Te iluzije koje oni guraju uz brdo su se razbile. Mi vodimo realnu politiku, politiku zdravog razuma. Sve njihove špekulacije i brojeve ne mogu da sakriju suštinu da su poraženu zato što imaju takve nesposobnjakoviće koji ne mogu da priznaju poraz. Čestitam Karanu koji je bio strpljiv i ovo izdržao. Mi ne želimo nikakav revanšizam. Nastavljamo graditi RS", naveo je Dodik.
Nastavio je govoriti o Blanuši.
"Slušao sam kako je pričao o nekim malverzacijama. Pa ljudi moju ja nisam ni bio tu. Zašto uvijek lažete? Jedina istina je da je Karan i prvi put pobijedio, a vi ste lagali i sad smo dobili još veću razliku. Nedostojni ste takmičari. Evo ako je sve tako kako ste izmislili, što ste to dozvolili? Sve je to laž, a to će se pokazati i u oktobru. Govorio sam da sam umoran, ali čini se da sam sad dobio novu snagu da pobjeđujem", naveo je on.
Govor je završio skandaloznom porukom.
"Mislim da će balije iz Sarajeva poželiti Milorada Dodika kada vide šta Karan namjerava da radi".
-
Obratio se Blanuša, priznao poraz
Predsjednik SDS-a i kandidat za predsjednika RS Branko Blanuša obratio se javnosti nakon što su pročitani rezultati. On je faktički priznao poraz.
"Želim se zahvaliti svim ljudima iz SDS i drugih opozicionih stranaka na trudu i energiji.
Zahvaljujem se i građanima koji su izašli na izbore. Ono što je iznenađujuće jeste da je 95 posto RS glasalo na jedan način, a onda 5 posto potpuno drugačije", naveo je Blanuša misleći na preokrete koji se dešavaju na biralištima.
On je rekao da su uloženi ogromni resursi i da su bili veliki pritisci na građane.
"Bilo je kupovine glasova, to je izborni inžinjering. Tu je bilo pritisaka, ucjena i kupovine glasova. Mogu reći da će RS imati u narednom periodu predsjednika i da institucije mogu funkcionirati, iako je za Vladu RS otvoreno pitanje ustavnosti", rekao je Blanuša.
Dalje je naveo da će izvući pouke za sljedeće izbore.
-
Vukanović: Evo kako su krali
Poslanik u Narodnoj skupštini RS Nebojša Vukanović ukazao je na velike razlike u izlaznosti i broju glasova na biračkom mjestu Snagovo kod Zvornika.
Tvrdi da je to dokaz kako su se krali glasovi. Cijeli članak pročitajte ovdje:
-
Ovo su kompletni, trenutni, rezultati
Glasnogovornik SNSD-a Radovan Kovačević iznio je nove rezultate ponovljenih prijevremenih izbora za predsjednika RS. Ovdje pogledajte sve trenutne rezultate.
-
Cvijanović se obrušila na opoziciju: Sramota ste vi
Nakon što je SDS-ov Ognjen Bodiroga kazao da su izbori u RS bili sramotni zbog niza nepravilnosti (pogledajte u objevi niže), oglasila se Željka Cvijanović.
"Opozicija je bruka i sramota Republike Srpske, baš kao što je sramotno i njeno šurovanje sa sarajevskom čaršijom. Јednako je sramotno i večerašnje obraćanje Ognjena Bodiroge iz SDS-a i njegovo ponižavanje glasača u Republici Srpskoj. Ni ponavljanje izbora, maltretiranje ljudi, ni lažne optužbe o navodnoj krađi nisu spriječili naše poštene ljude da ponovo izađu na izbore i odbrane volju naroda", navela je Cvijanović. Onda je objavila fotografiju Karana i Dodika te 'čestitala pobjednicima'.
-
Opet se obraća Kovačević, dao nove rezultate
Glasnogovornik SNSD-a Radovan Kovečević ponovo se obratio novinarima.
On je rekao da će se Milorad Dodik zajedno sa Sinišom Karanom obratiti u 20:45 sati.
"Sada želim reći da su po nalogu Sarajeva i po molbi opozicije iz RS, ovi izbori ponovljeni u 17 lokalnih zajednica, a Karan je pobijedio u 16", naveo je on.
Onda je rekao da se desio preokret u Prijedoru te je naveo da je 'probuđen inat građana u RS'.
-
Kakav god bude rezultat današnjih izbora, Branko Blanuša je dobro 'oznojio' SNSD
Bez obzira na konačan ishod ponovljenih izbora u Republici Srpskoj, jedno je jasno: Kandidat opozicije Branko Blanuša je ozbiljno uzdrmao SNSD i natjerao ga da izađe iz zone komfora u kojoj se godinama nalazio.
SNSD, posljednjih godina navikao na izbore koje u entitetu RS dobija rutinski, uz kontrolisanu izlaznost i prepoznatljivu izbornu mašineriju, na prijevremenim izborima u RS održanim 23. novembra prošle godine, pa ponovljenim danas, itekako se namučio.
Kompletnu analizu naše novinarke Semire Degirmendžić čitajte OVDJE.
-
Bodiroga: Ovo je sramota za RS
Na press-konferenciji SDS-a, kojoj su osim Ognjena Bodiroge prisustvovali i poslanici te stranke u NSRS Mirjana Orašanin i Nedeljko Glamočak, Bodiroga je istakao da SDS potpuno relaksirano čeka izborne rezultate.
"Jedva čekamo da vidimo stanje nacije", istakao je Bodiroga.
Naveo je da postoje brojni dokazi da je vlast kupovala glasove.
"Ovo je borba za opstanak RS. Što se tiče izbora, ovo je bruka i sramota", poručio je Bodiroga.
-
Dodik čestitao Karanu
-
Kovačević objavio nove brojke
Kovačević je rekao da je kandidat SNSD-a Siniša Karan osvojio na ponovljenim izborima na 136 biračkih mjesta duplo više glasova, u odnosu na 23. novembar.
On je rekao da je u Laktašima Karan ostvario 2.169 glasova, a Blanuša 900. U Doboju je Karan ostvario 4.200 glasova, a Blanuša 800. OVDJE čitajte kompletne brojke koje je pročitao.
-
CIK objavio kada ćemo znati prve rezultate
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine će prve preliminarne rezultate objaviti večeras do 22:30 sati na internet stranici.
"Pravo glasa na ponovnim prijevremenim izborima za predsjednika Republike Srpske imalo je 84.474 birača.
Glasalo je 41.826 ili 49,51% birača", saopćeno je iz CIK-a.
-
Kovačević: Bilo je mnogo problema
Prvi se obratio glasnogovornik SNSD-a Radovan Kovačević.
"Moram da kažem da je bilo mnogo problema. Ono što su radili ljudi iz opozicije ne može se nazvati demokratijom. Ovo je sramota. Ponašali su se kao batinaši, prepadali ljude, provocirali, prozivali ih, snimali ih... obične ljude i građane su nazivali ih lopovima. Darko Babalj je hodao kao điber okolo s batinašima i prepadali ljude. Pokušavali su provocirati ljude u biračkim odborima, stranačke posmatrače...", rekao je Kovačević ne spominjući šta je zabilježeno da je SNSD uradio. Ovdje čitajte njegovu izjavu.