Iako su se Milorad Dodik i SNSD povinovali odluci Centralne izborne komisije BiH o održavanju prijevremenih izbora za predsjednika RS, te je Dodikova stranka prijavila i kandidaturu Siniše Karana za tu poziciju, u entitetu RS posljednjih dana sve su glasnije izjave o potencijalnoj mogućnosti da se prijevremeni izbori u RS i ne održe.
Plasirali u javnost dilemu o održavanju izbora
Iako CIKBiH koji je jedini nadležan za provedbu i prijevremenih izbora u RS nijednom odlukom ili izjavom nije doveo u pitanje održavanje prijevremenih izbora u RS, evidentno je da režimski mediji u tom entitetu plasiraju izjave i zvaničnika i pravnih stručnjaka o tome kako bi eventualne odluke Ustavnog suda BiH po zahtjevima pravnog zastupnika Milorada Dodika, mogle odgoditi prijevremene izbore u RS.
Na čemu u RS-u temelje ovakvu mogućnost o kojoj naročito SNSD-ovci govore sa sve većom izvjesnošću i sigurnošću, za sada se ne zna.
Tragom ovih informacija i poruka iz RS koje se odašilju u javnosti i sve češće posljednjih dana u javnom prostoru nameću dilemu o tome , hoće li ili neće izbori biti održani, Raport je uputio nekoliko pitanja Ustavnom sudu BiH im temama.
Prije svega Raport je pitao Ustavni sud BiH da li će o privremenoj mjeri koju je tražio pravni zastupnik Milorada Dodika o obustavi primjene presude Suda BiH dok Ustavni sud BiH ne donese odluku po Dodikovoj apelaciji na presudu Suda BIH, odlučivati prije 23. novembra, za kada su zakazani prijevremeni izbori u RS.
'Na ovim predmetima se intenzivno radi. Javnost će biti blagovremeno obavještena o Plenarnoj sjednici Ustavnog suda Bosne i Hercegovine na kojoj će ovi predmeti biti razmatrani. Dnevni red Plenarne sjednice će biti objavljen na web stranici Ustavnog suda.'- stoji u odgovoru Ustavnog suda BiH.
Na upit Raporta da li iko može prejudicirati odluku Ustavnog suda BiH, a evidentno je da to rade u entitetu RS, jer u tom kontekstu i spominju odgađanje izbora, kao i da li se takve izjave mogu smatrati pritiskom na Ustavni sud BiH iz ove institucije kažu:
'Niko ne može prejudicirati odluku Ustavnog suda.Ustavni sud ne podliježe bilo kakvim pritiscima na njegov rad.'
Pitali smo Ustavni sud BiH i kako oni komentiraju sve češće pominjanje tog suda u kontekstu odgađanja prijevremenih izbora u entitetu RS?
'U odnosu na ovo pitanje nemamo komentar. Ipak, Ustavni sud će donijeti svoju odluku, a u kojoj mjeri i da li će to uticati na prijevremene izbore proizaći će iz same odluke'- kažu za Raport iz Ustavnog suda BiH.
Odluka o ocjeni ustavnosti nove Vlade RS
Iz Ustavnog suda BiH su odgovorili i na pitanje da li su izloženi bilo kakvom pritisku od domaćih ili međunarodnih aktera u vezi sa zahtjevima pravnih zastupnika Milorada Dodika?
'Ustavni sud nije izložen pritiscima u vezi sa ovim predmetima. Međutim, interes za ove predmete smatramo razumljivim, ali to ne utiče na nezavisan rad Ustavnog suda općenito pa i u ovom slučaju'- naveli su iz Ustavnog suda BiH.
S obzirom na to da je Ustavnom sudu BiH upućeno i nekoliko zahtjeva za ocjenu ustavnosti imenovanja nove Vlade RS, na čelu sa Savom Minićem koja je imenovana još 2. septembra i ne zna se da li su odluke koje u međuvremenu donose ustavne, Raport je Ustavni sud BiH pitao i u kojem je statusu rješavanje zahtjeva za ocjenu ustavnosti imenovanja nove Vlade RS ?
'Ustavni sud će ove zahtjeve rješavati na jednoj od narednih Plenarnih sjednica kada budu spremni za razmatranje i odlučivanje. Također i na ovim predmetima se intenzivno radi'- odgovorili su za Raport iz Ustavnog suda BiH.