Izraelska vojska je napala iranski gasni kompleks Južni Pars, prema riječima izraelskog ministra odbrane Israela Katza.
Izraelska vojska je "upravo izvela snažan udar na najveće petrohemijsko postrojenje u Iranu“, rekao je Israel Katz u saopštenju.
Ovaj potez dolazi nakon prijetnje Donalda Trumpa, izrečene tokom Uskrsa uz psovke, da će do utorka navečer napasti iranske elektrane i mostove ako Iran ne ponovo otvori Hormuški moreuz.
Iranska državna novinska agencija Tasnim javila je da su meta bila dva preduzeća koja su snabdijevala petrohemijska postrojenja električnom energijom, vodom i kisikom, te da samo postrojenje nije pretrpjelo nikakvu štetu.
Nekoliko eksplozija se čulo ranije danas u gasnom kompleksu, izvijestila je iranska državna novinska agencija Fars.
Kompleks South Pars, koji uključuje najveće gasno polje na svijetu, već je bio pogođen napadima prošlog mjeseca, za koje je Izrael rekao da ih je izveo samostalno, bez učešća Sjedinjenih Američkih Država, prenio je Sky News.