investicijska pozicija

Japan je rekordne 34 godine bio najveći svjetski kreditor. Sad je to jedna evropska država

Raport.Ba
kredit

Neto inozemna imovina, također poznata kao neto međunarodna investicijska pozicija, mjeri razliku između inozemne imovine zemlje i onoga što ona duguje ostatku svijeta.

Njemačka je lani pretekla Japan kao najveća svjetska država kreditor, prekinuvši tako 34-godišnji rekord koji je držao Japan, pokazuju najnoviji podaci koje je objavilo japansko Ministarstvo finansija, prenose agencije.

Japanska neto inozemna imovina u 2024. godini dosegla je vrijednost od 533,05 bilijoa jena (3,7 hiljada milijardi dolara), što je porast od 12,9 posto ili 61 hiljadu milijardi u odnosu na godinu prije.

Dolar i euro su ojačali u odnosu na jen u 2024. za 11,7 odnosno pet posto, povećavajući vrijednost postojeće inozemne imovine Japana izražene u jenima, dok su inozemne aktivnosti spajanja i preuzimanja japanskih kompanija također pridonijele rastu.

Ipak, uoprkos povećanju japanske inozemne neto imovine, ona je ukupno lani bila manja od njemačke, koja je dosegla vrijednost od 3,5 hiljada milijardi eura ili 3,780 milijardi dolara.

Kina je zauzela treće mjesto na listi najvećih svjetskih kreditora, s 3,3 hiljada milijardi dolara neto finansijske imovine.

Japan Njemačka Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu