Još traje šok nakon tramvajske nesreće u Sarajevu u kojoj je jedna mlada osoba izgubila život, a ostalo je dosta otvorenih pitanja vezano za tramvaj koji je usljed, za sada neobjašnjenih okolnosti, iskočio iz šina.
Kako BHRT saznaje iz izvora iz Republike Hrvatske bliskih problematici neodržavanja čeških vozila, postoji nekoliko tipskih kvarova čeških tramvaja, koji se pojavljuju uslijed neodržavanja vozila.
Jedan od kvarova su slijepljeni akceleratori koji čine da tramvaj nekontrolisano ubrzava. Postoji još jedan tipski i česti kvar, ali uslovno rečeno manje opasan, koji se događa uslijed lošega održavanja čeških vozila i to pretežno zimi. Riječ je o samokočenju. Čim vozač spusti nogu s papučice za vožnju, tramvaj naglo usporava. Vozač ponovno uključuje na vožnju, ali čim isključi vožnju, tramvaj usporava.