euro 2024

Još jedno grozno izdanje Engleske, ali polufinale je tu: Gordi Albion prošao dalje nakon penala

Fudbalska reprezentacija Engleske plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva u Njemačkoj nakon pobjede protiv Švicarske boljim izvođenjem penala.

Bilo je ovo još jedno blijedo izdanje Gordi Albiona, a ni Švicarska se nije previše potrudila da utakmica bude gledljiva.

Nakon partije šaha i zaboravne tri četvrtine utakmice, ekipa koju s klupe predvodi Murat Yakin prva je stigla do vodstva u 75. minuti.

Sjajno je Schär podvalio loptu u kazneni prostor za Ndoyea, koji s desne strane šalje nisku loptu u peterac. Stones ju nije uspio blokirati, a Walker je zaboravio na Embola, koji zabija svoji drugi gol na turniru.

Odmah je reagovao Southgate: Mainoo, Konsa i Trippier su izašli, a ušli Palmer, Shaw i Eze.

Pet minuta kasnije Englezi su izjednačili. Fantastičan gol jednog od rijetkih igrača Engleske koji je danas bio na razini. Saka se nalazio na rubu kaznenog prostora, potom se izvukao na ljevicu i odlično potegnuo u suprotni, lijevi ugao. Sommer je to mogao samo ispratiti pogledom.

Rezultatom 1:1 završen je regularni dio utakmice, a onda se prešlo na produžetke.

Bliži pogotku bili su Švicarci, a Xherdan Shaqiri u 117. minuti uzdrmao je okvir gola iz kornera.

Potom se pristupilo izvođenju penala. Svi Englezi postigli su pogotke, dok je jedini promašaj kod Švicaraca imao Manuel Akanji na samom startu, ispostavit će se ključni za još jedno ispadanje Švicarske u četvrtfinalu.