korisno je znati

Kad ne treba uključivati klimu u autu? Ovo izgleda bezazleno, ali može vas skupo koštati

Raport.Ba
klima freepik
Foto: Freepik

Ljetne vrućine su ponovo tu, a za vozače koji mnogo vremena provode za volanom, klima u autu postaje nezamjenjiv saveznik. Ipak, pravilno korištenje klima-uređaja ne samo da može sačuvati vašu udobnost, već i spriječiti nepotrebne troškove i oštećenja na vozilu.

Njemački automobilski klub ADAC dao je detaljna uputstva za pravilno korištenje auto-klime, a posebno ističu kada nije preporučljivo uključivati klimu, čak ni tokom vrućina.

Naime, ako vozite manje od deset minuta, nemojte uključivati klimu. Glavni razlog je povećana potrošnja goriva.

Motor mora jače raditi da bi pokretao i automobil i klimu, pa se dodatno troši benzin ili dizel. Kod kratkih vožnji taj dodatni trošak često nije opravdan jer klima nema dovoljno vremena da rashladi kabinu. Sa druge strane, klima treba nekoliko minuta da uopće ohladi unutrašnjost, pa kod vožnje kraće od deset minuta efekt može i izostati.

Često uključivanje i isključivanje klima-uređaja može znatno oštetiti uređaj zbog većeg i nepotrebnog habanja komponenti. U nekim slučajevima, klima može dodatno opteretiti akumulator, naročito ako je motor često u leru ili ako se često zaustavljate. To može skratiti vijek trajanja baterije, naročito ako je već slabija.

ADAC savjetuje da prije uključivanja klime otvorite sva vrata, gepek i, ako imate, pomjerite krovni otvor. Tako će se vrućina iz auta efikasno ispuhati i napraviti propuh.

Klimu uključite odmah nakon startovanja vozila, ali na najjaču moguću hladnu temperaturu i sa uključenim režimom recirkulacije zraka. Na ovaj način prvo ćete rashladiti zrak u kabini, a neće vam ulaziti topli zrak. Nakon toga temperaturu podesite na nivo koji vam najviše prija.

Ovime možete maksimalno iskoristiti klimu i osigurati ugodnu vožnju čak i u najtoplijim danima.

automobili klima Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu