kvalifikacije za SP

Kakav omjer ima reprezentacija BiH u utakmicama protiv Rumunije?

Utakmicu Rumunija – Bosna i Hercegovina u okviru prvog kola kvalifikacija za FIFA Svjetsko prvenstvo 2026. godine bit će sedmi put da se sastaju ove dvije selekcije.

Do sada smo sa Rumunima dva puta igrali u kvalifikacijama za UEFA Evropsko prvenstvo i jednom u UEFA Ligi nacija, piše SCSport.

Prvi susret protiv Rumuna odigrali smo 7. septembra 2002. godine u kvalifikacijama za EURO 2004. Na “Koševu” su Rumuni slavili 3:0, a strijelci su bili Christian Chivu, Dorinel Munteanu i Ioan Ganea. U istim kvalifikacijama Rumuni su nas na svom terenu pobijedili rezultatom 2:0, a strijelci su bili Adrian Mutu i Ioan Ganea.

Sa Rumunima smo dva puta igrali i 2011. godine, a prvo smo 26. marta u Zenici slavili sa 2:1. Gosti su poveli u 29. minuti golom Cipriana Marice, a naš tim je do preokreta došao u nastavku utakmice. Prvo je u 63. minuti pogodio Vedad Ibišević, a onda je u 83. minuti strijelac bio Edin Džeko. U junu iste godine Rumuni su na svom terenu slavili sa ubjedljivih 3:0. Ciprian Marica je bio strijelac dva, a Adrian Mutu jednog gola.

Prije tri godine smo protiv istog rivala odigrali dvije utakmice. Početkom juna 2022. godine u Zenici bilo je 1:0 za našu selekciju, a strijelac jedinog gola bio je Smail Prevljak.

U Rumuniji je uslijedio uzvratni susret, a naš nacionalni tim je ponovo poražen. Rumuni su slavili sa 4:1. Dva gola postigao je George Puscas, a po jedan Dannis Man i Andreu Ratiu. Strijelac jedinog pogotka za naš tim bio je Edin Džeko.

Ono što nam svakako ne ide na ruku u ovom međusobnom omjeru uoči predstojeće utakmice jeste da u gostima protiv Rumunije imamo jako loš omjer. U tri odigrana susreta upisali smo isto toliko poraza, a gol-razlika nam je porazna – devet primljenih i samo jedan postignuti pogodak.

Slične vijesti