U Kantonu Sarajevo je, gledajući kumulativno, dosad potvrđeno 18 slučajeva zaraze koronavirusom i otvoreno devet klastera, izjavila je danas na press-konferenciji Aida Pilav, predsjednica Kriznog štaba Ministarstva zdravstva Kantona i članica Štaba civilne zaštite KS.
Kumulativno, dosad je obavljeno 205 testiranja na koronavirus u KS, od toga jučer 30, računajući i 18 studenata državljana BiH, koji su dovezeni iz Italije, pa smješteni u Studentski centar Bjelave. Svi su, navodi Pilav, negativni na koronavirus, dobrog su zdravstvenog stanja i zasad neće ići kućama jer mjera nadzora traje 28 dana.
Pilav je potvrdila da dosad ima devet otvorenih klastera u Kantonu Sarajeva i da je najveći broj slučajeva zaraze vezan za Konjic. Pojasnila je da je jedan od tih, ranije spominjanih klastera, vezan za sjednicu održanu sredinom marta u Sarajevu, što je, kako je kazala, zapravo bila tematska sjednica Vlade FBiH od 16. marta.
Pilav tvrdi da su povezane osobe pod nadzorom, kao i da je jedan klaster vezan za slučaj preminule žene na Ilidži, čiji članovi porodice su svi testirani i niko nije pozitivan na koronavirus izuzev kćerke.
„Epidemiološka situacija u Kantonu Sarajevo je pod nadzorom“, istakla je Pilav.
Pozvala je građane da se pridržavaju propisanih mjera i u slučaju potrebe, obraćaju domovima zdravlja. U vrijeme epidemije koronavirusa, dodala je, aktuelna je i sezona gripe, ali zaraza koronavirusom ima nešto atipičniju kliničku sliku.
Pilav tvrdi da su zdravstvene ustanove u Kantonu u dobroj koordinaciji te objašnjava da je na osnovu jučerašnjih odluka nadležnih, Općoj bolnici Prim. dr. Abdulah Nakaš naloženo da angažira dodatne materijalne i ljudske resurse ako treba.
Iz Službe za zapošljavanje je također doznačeno da su spremni angažirati dodatni kadar zdravstvenim ustanovama, navela je Pilav.
Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu
Politika
Kanton Sarajevo: 18 zaraženih koronavirusom, devet klastera, jedan od njih sjednica Vlade FBiH od 16. marta
Raport.Ba