Kantonalni sud u Zenici postigao je izuzetne rezultate prošle godine, riješivši 3.596 predmeta, što čini 98,66% od ukupnog broja zaprimljenih predmeta. Ovaj uspjeh potvrđuje visoki nivo efikasnosti i transparentnosti Suda, koji je, prema podacima Transparency Internationala BiH, zauzeo prvo mjesto po indeksu transparentnosti u Bosni i Hercegovini.
Predsjednica Suda, Snježana Čolaković, istakla je na današnjoj pres-konferenciji da su sve sudije ostvarile 100% učinka, uključujući i rješavanje predmeta Kantonalnog suda u Sarajevu. Iako je sud radio sa smanjenim brojem sudija od onog predviđenog sistematizacijom, to nije utjecalo na njihovu produktivnost i kvalitet rada.
„Na kraju 2024. godine, broj neriješenih predmeta bio je samo 366, a prošle godine zaprimili smo 3.645 novih predmeta. Kvalitet rada sudija također je bio bolji u 2025. godini, sa 90,91% kvalitetnih presuda, što je poboljšanje u odnosu na prethodnu godinu“, naglasila je Čolaković.
Kantonalni sud u Zenici ostvario je zapažene rezultate i u pogledu trajanja sudskih postupaka. Prosječno vrijeme rješavanja predmeta smanjeno je sa 41,43 dana u 2024. na 34,53 dana u 2025. godini. Sud je usmjeren na daljnje unapređenje svog rada i održavanje visoke efikasnosti i transparentnosti.