diplomatija

Kina i Rusija jačaju veze

Raport.Ba
putin xi2

Predsjednik Kine Xi Jinping posjetit će Rusiju ovog mjeseca kako bi učestvovao u obilježavanju Dana pobjede nad nacizmom (VE Day), saopćio je Kremlj.

U izjavi objavljenoj na Telegramu, Kremlj je naveo da će Xi s Vladimirom Putinom razgovarati o razvoju strateškog partnerstva između dvije zemlje, kao i o potpisivanju niza dokumenata.

„Tokom razgovora biće razmatrana ključna pitanja daljnjeg razvoja odnosa sveobuhvatnog partnerstva i strateške saradnje, kao i aktuelna pitanja međunarodne i regionalne agende“, navodi se u saopćenju Kremlja.

Obilježavanje 80. godišnjice poraza nacističke Njemačke u Rusiji održava se od 7. do 10. maja.

Xi-jeva posjeta dolazi nakon što je Putin predložio trodnevni prekid vatre s Ukrajinom tokom perioda obilježavanja.

Odgovarajući na prijedlog Moskve, Volodimir Zelenskij je poručio da je spreman na primirje – ali samo ako bi ono trajalo 30 dana, što je Putin već ranije odbacio kao moguću opciju u skorije vrijeme.

Kina Rusija Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu