Svijet

Kina mijenja pravila ponašanja na internetu. Građani će odgovarati za svoje lajkove

Korisnici interneta u Kini će uskoro odgovarati za lajkanje postova koji se smatraju nezakonitim ili štetnim. Najava uvođenja nove regulacije je izazvala strah da Kina planira uspostaviti još jaču kontrolu nad društvenim medijima. Nova pravila će stupiti na snagu 15. decembra. 

Kineska adminstracija

Pojačanje regulacije kibernetskog prostora se događa jer kineske vlasti žele suzbiti iskazivanje neslaganja na internetu. Usred rastućeg bijesa javnosti zbog strogih protupandemijskih mjera. Kineska administracija za kibernetski prostor (CAC) je ranije ovog mjeseca izdala niz smjernica. 

Uredba je ažurirana verzija one koja je prethodno objavljena 2017. U novoj uredbi se prvi put navodi da se "lajkovi" javnih objava moraju regulirati. Zajedno s drugim komentarima. Tako će javni računi morati aktivno provjeravati svaki komentar ispod svojih objava, piše CNN.

Inače, CAC djeluje pod Centralnom mkomisijom za pitanja kibernetičkog prostora kojom predsjeda kineski lider Xi Jinping. Podsjetimo, proteklog vikenda su hiljade prosvjednika prosvjedovalo je u desetak kineskih gradova. Zahtijevajući ukidanje drakonskih koronamjera. 

Novodonesena pravila još uvijek nisu precizno definirala kakav će se sadržaj smatrati nezakonitim ili štetnim.

Veliki protesti

“Prijetnju Kineskoj komunističkoj partiji predstavlja sposobnost komuniciranja građana iz različitih gradovima. Vlasti su se sigurno jako uplašile kad je toliko ljudi u toliko gradova izašlo u isto vrijeme”, rekao je David Zweig. Profesor na Univerzitetu znanosti i tehnologije u Hong Kongu

"Vlasti su jako zabrinute zbog širenja prosvjedničkih aktivnosti. Važno sredstvo kontrole je zaustavljanje komunikacije potencijalnih prosvjednika. Uključujući obavijesti o aktivnostima prosvjednika i pozive da im se pridruže", rekao je Joseph Cheng. On je penzionisani profesor političkih znanosti. 

Cheng je podsjetio na proteste koji su zahvatili Tunis, Egipat, Libiju, Siriju. Kao i Jemen i Bahrein 2011. godine.

"Ova kontrola kibernetskog prostora važna je lekcija stečena iz prosvjedničkih aktivnosti poput Arapskog proljeća", dodao je.

Inače, Kina je već posljednjih godina postupno pojačavala cenzuru društvenih medija i drugih internetskih platformi.

Nova pravila

Prema uredbi, sve internetske stranice će morati potvrditi stvarni identitet korisnika prije nego što im dozvole slanje komentara ili lajkanje objava. Svaka internetske platforme će formirati "tim za provjeru i uređivanje" za koji će pratiti i brisati sadržaj. Stranice će morati pregledati komentare na vijesti prije nego što se oni pojave na internetu.

Sve platforme također trebaju razviti sistem ocjenjivanja korisnika. Tako da se korisnici s lošim ocjenama mogu dodati na popis blokiranih kako bi im se zabranilo korištenje platforme. Ili registracija novih računa. Međutim, analitičari vjeruju da bi stroga provedba novih pravila mogla biti skupa. S obzirom na to da je bijes javnosti široko rasprostranjen.