KINESKO ministarstvo vanjskih poslova izrazilo je zabrinutost zbog napete situacije u Hormuškom tjesnacu nakon poziva američkog predsjednika Donalda Trumpa da Peking pošalje svoje brodove za osiguranje tog ključnog plovnog puta. Reakcija je uslijedila samo nekoliko sati nakon Trumpova poziva.
Daljnju eskalaciju
Glasnogovornik ministarstva Lin Jian opisao je situaciju kao "napetu" i štetnu za globalnu stabilnost. "Kina ponovno poziva sve strane da odmah obustave vojne akcije, izbjegnu daljnju eskalaciju napetosti i spriječe da regionalni sukob ima teže posljedice za globalni gospodarski razvoj", poručio je.
Trump je prethodno u intervjuu za Financial Times, objavljenom u nedjelju, rekao da bi mogao odgoditi planirani summit s kineskim čelnikom Xi Jinpingom. Pritom je dodao: "I Kina treba pomoći jer 90 posto svoje nafte dobiva kroz tjesnac."
Lin je u ponedjeljak
Na pitanje novinara da prokomentira Trumpove izjave, Lin je u ponedjeljak odgovorio diplomatski. "Diplomacija na najvišoj razini ima nezamjenjivu ulogu u strateškom usmjeravanju kinesko-američkih odnosa. Dvije strane ostaju u kontaktu oko posjeta predsjednika Trumpa Kini", rekao je. Glasnogovornik je također izbjegao odgovoriti na pitanje je li Kina od SAD-a primila službeni zahtjev za slanje brodova u Hormuški tjesnac.