Samo 32 naftne kompanije direktno su odgovorne za polovinu ukupne svjetske emisije ugljendioksida, navodi se u najnovijem izvještaju neprofitne i nezavisne organizacije Influence Map. Britanski mediji prenose da je državna kompanija Saudi Aramco označena kao najveći pojedinačni zagađivač na svijetu, dok titulu najvećeg zagađivača među kompanijama u privatnom vlasništvu investitora nosi američki ExxonMobil. Ovi podaci dodatno potkrepljuju tvrdnje klimatskih aktivista da šačica moćnih korporacija ima nesrazmjeran uticaj na zagrijavanje planete.
Analiza pokazuje da je Saudi Aramco tokom protekle godine bio odgovoran za emisiju 1,7 milijardi tona ugljendioksida. Da je ova kompanija država, zauzimala bi peto mjesto na listi najvećih svjetskih zagađivača, nalazeći se odmah iza Rusije. Slična je situacija i sa kompanijom ExxonMobil, čija je proizvodnja fosilnih goriva dovela do emisije 610 miliona tona CO2. Ovaj rezultat stavlja kompaniju u rang devete države na listi najvećih emitera štetnih gasova, čime nadmašuje čak i cijelu Južnu Koreju.
Kritičari i ekološki stručnjaci optužili su vodeće proizvođače fosilnih goriva za svjesnu sabotažu klimatskih akcija, naglašavajući da se ove kompanije nalaze na pogrešnoj strani historije. Prema bazi podataka Carbon Majors, koja prati emisije ugljendioksida i metana još od 1854. godine, državni proizvođači čine čak 17 od 20 najvećih svjetskih zagađivača. Upravo te kompanije kontrolišu zemlje koje su se oštro protivile prijedlogu o postepenom ukidanju fosilnih goriva na klimatskom samitu Ujedinjenih nacija COP30, održanom u decembru 2025. godine.
Među državama koje su blokirale plan o ukidanju fosilnih goriva nalaze se Saudijska Arabija, Rusija, Kina, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati i Indija, dok je više od 80 drugih zemalja podržalo prelazak na obnovljive izvore energije. Izvještaj naglašava da se podaci o emisijama sve češće koriste kao pravni alat kako bi se korporacije pozvale na odgovornost za štetu nanesenu okolišu. Sve veći pritisak javnosti i međunarodnih institucija ukazuje na to da će transparentnost u poslovanju energetskih giganata postati ključni faktor u budućim klimatskim pregovorima.