Politika

Komandant NATO-a opisao kako se smrzavaju oficiri OS BiH: Cvokoću u kancelarijama

Raport.Ba
Edward natro scaled
Primopredaja dužnosti komandanta NATO štaba Sarajevo između dosadašnjeg komandanta, brigadnog generala Wiliama Edwardsa i nastupajućeg komandanta, brigadnog generala Erica Folkestada upriličena je danas u Sarajevu. Folkestad dolazi s dužnosti zamjenika komandanta Kopnene vojske SAD-a za Afriku i Borbene grupe za Južnu Evropu. Edwards je u obraćanju istakao da OSBiH imaju značajan manjak resursa što je rezultat nedostatka saradnje u proteklim godinama. "Kada oficiri sjede cvokoćući od zime u svojim kancelarijama bez grijanja, a vojnici žive u kasarnama također smrzavajući se bez grijanja, onda se morate zapitati kako se mogu provoditi reforme odbrane u takvom okruženju", dodao je Edwards. Folkestad je poručio da ljudi u BiH trebaju biti ponosni na napredak ostvaren u 25 godina nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma. "Zajedno možemo nastaviti nadograđivati decenije napretka, sigurnosti i prosperiteta koje donosi partnerstvo BiH sa NATO-om", rekao je Folkestad. Ambasador SAD-a u BiH Eric Nelson zahvalio je Edwardsu na njegovom angažnamu i rezultetima, te poželio dobrodošlicu Folkestadu u njihov tim. Komandant Komande savezničkih snaga Napulj admiral Robert Burke kazao je da su Edwardsova strateška perspektiva, diplomatska oštroumnost i vizionarsko vodstvo doveli do bolje spremnosti i boljeg korištenja resursa, a da Folkestad donosi ogromno iskustvo i operativnu perspektivu.
NATO štaba BiH OS BiH Wiliam Edwards Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu