Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić prisustvovao je svečanom prijemu povodom Dana državnosti BiH, održanom u Washingtonu. Domaćin događaja bio je ambasador Bosne i Hercegovine u Sjedinjenim Američkim Državama, Sven Alkalaj.
Prijemu su prisustvovali i visoki zvaničnici američke administracije, među kojima kongresmen Mike Turner, potpredsjedavajući Odbora za odbranu i sigurnost Parlamentarne skupštine NATO-a, te Daniel J. Lawton, zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD-a.
Lawton je u ime State Departmenta uputio čestitke građanima Bosne i Hercegovine, naglašavajući kontinuiranu i snažnu podršku Sjedinjenih Država reformskim procesima u BiH. Kongresmen Turner podsjetio je na blisku godišnjicu potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, ističući njegovu dugoročnu važnost za mir i stabilnost u zemlji, te se prisjetio perioda kada je bio gradonačelnik Dejtona, grada u kojem je sporazum zaključen.
Komšić: „Temelji ZAVNOBiH-a putokaz su moderne BiH“
Obraćajući se prisutnima, Komšić je istakao da se ove godine obilježava 82. godišnjica obnove državnosti Bosne i Hercegovine. Podsjetio je na historijski značaj ZAVNOBiH-a i Deklaracije o pravima građana BiH iz Sanskog Mosta, naglasivši da su oni postavili temelj principa jednakopravnosti naroda i građana.
Upozorio je na opasnosti nastavka politike zasnovane isključivo na etničkom konceptu vlasti, za koji je rekao da generira stalne političke tenzije i konflikte. Kao alternativu, ponudio je viziju Bosne i Hercegovine kao demokratske države u kojoj su individualna ljudska prava ustavno zagarantovana, a građani ravnopravni – što je, poručio je, ključ za evropske i euroatlantske integracije zemlje.
„ZAVNOBiH je bio u našim rukama, a Dejtonski sporazum u rukama stranaca. Vrijeme je da ponovo preuzmemo odgovornost za vlastitu budućnost“, rekao je Komšić, dodajući da je budućnost Bosne i Hercegovine isključivo u rukama njenih građana.