Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i lider NiP-a Elmedin Konaković u reakciji na zaključak SNSD-a da više neće biti u koaliciji ni sa jednom političkom partijom iz FBiH na nivou institucija BiH, podsjetio je da je Trojka u januaru odlučila da ovu stranku ne smatra partnerom.
"Ono što smo mogli u Predstavničkom domu, promijenili smo kadrove SNSD-a. Tamo umjesto Nebojše Radmanovića u rukovodstvu tog Doma sjedi Darko Babalj. Pokrenuli smo smjene svih ministara, izglasali ih na Predstavničkom domu i to je ono što smo najavili. SNSD onako vrlo kukavički koristi te kvorume na Domu naroda, a HDZ im u tome pomaže.
Opstruiraju sjednice, ruše sjednice kako demokratska volja i većina koja je obezbijeđena u Domu naroda ne bi izglasala smjene kadrova SNSD-a i krenula u imenovanje novih. Vrlo kukavički potezi SNSD-a koji je izgledao jako moćno i bahato prije nešto više od šest mjeseci, a danas zaista izgledaju čudno i zbunjeno i poruke koje od njih čujemo ne korespondiraju s onim što slušamo već 15-ak godina", rekao je Konaković u emisiji BHT1 uživo.
Raskid saradnje SNSD-a i HDZ-a
Osvrnuo se i na izjave koje su protumačene da Milorad Dodik "okreće leđa" HDZ-u i Draganu Čoviću, te ponudio svoj sud.
"Ono što je nažalost šteta i zbog čega trpimo posljedice je činjenica da je HDZ odustao od prijedloga imenovanja ministra sigurnosti koji bi mogao biti imenovan i za zamjenika Borjane Krišto i u tom slučaju bismo imali potrebne većine za imenovanje kadrova na čelo institucija koji dolaze iz reda srpskog naroda ili Republike Srpske, ali su 'normalne' orijentacije, proevropske, ljudi koji su spremni da iskoristimo prilike za našu djecu, za našu domovinu i da ljudi lakše žive. HDZ se tome susprotstavio vjerujući u to partnerstvo sa SNSD-om i pogotovo tu polugu Čović - Dodik, koja je jučer dobila mali šamar tom porukom da SNSD nije u koaliciji sa HDZ-om. Pozivam ih da zajedno sa nama iskoristimo prilike, imenujemo ministra sigurnosti, imenujemo glavnog pregovarača i nastavimo malo žešćom dinamikom naš evropski put", kazao je on.
Konaković je izjavio da smatra kako je Dodik, nakon odluke o otvaranju pregovora sa EU, po nalogu Moskve i Vladimira Putina blokirao evropski put Bosne i Hercegovine.
"Jedan mali bljesak neke korektne priče SNSD-a prema evropskom putu desio se u toj prvoj godini našeg mandata u kojoj su evropski lideri, Von der Leyen, Varhelyi, Borell, govorili o tome kako smo u tih prvih godinu dana uradili više nego u prethodnih deset godina. Usvojili smo sedam važnih zakona iz evropske agende, riješili neka sporna pitanja poput EUROPOL-a, usvojili dva najveća budžeta.
Ne odlučuje samostalno
Bila je to jedna produktivnija godina od prethodnih, ali ja ponavljam i još sam čvršće ubijeđen da je Milorad Dodik zarobljenik interesa Ruske Federacije i Vladimira Putina i da on zbog svog silnog novca koji drži u ruskim bankama ne može samostalno donositi odluke jer je važniji on sebi nego cijela RS i Bosna i Hercegovina. Oni na evropskom putu nisu već dugo. Od donošenja odluke o otvaranju pregovora u martu prošle godine, Dodik je po nalogu Moskve zaustavio i blokirao evropski put Bosne i Hercegovine.
To smo ukazivali HDZ-u nekoliko puta, a Dodik je nekoliko puta javno izjavljivao da će ulaskom u Evropsku uniju nestati RS. On ne krije da je protiv evropskog puta i zato mislim da je zaista vrijeme da HDZ takve partnere zaboravi i da pokušamo ovo malo vremena što je ostalo iskoristiti za benefite koje evropski put zaista donosi", izjavio je Konaković.