Nakon što je je predsjednik SDA Bakir Izetbegović sinoć dao šokantnu izjavu o tome da Turci ne investiraju u BiH, ali da su svake godine na mezarju Alije Izetbegovića, oglasio se ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.
Naime, Izetbegović je izjavo dao za TV Bir govoreći o svojoj posjeti Turskoj i sastanku sa predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom.
Izetbegović je navodno tražio pomoć pri lobiranju za BiH, a onda je rekao da su Truci srcem uz BiH i da ne investiraju ali da su redovni na Alijinom mezarju.
Konaković je objavio da je ovakva izjava Izetbegovića štetna jer nije tačna.
"Prema podacima Centralne banke Bosne i Hercegovine, Turska se nalazi na desetom mjestu sa direktnim investicijama u iznosu od 353,4 miliona eura u periodu 1994-2024., a kada su u pitanju direktne investicije za 2024. godinu, Turska se nalazi na osmom mjestu sa investicijama u iznosu od 43,5 miliona eura.
U Bosni i Hercegovini posluje više od 200 turskih kompanija među kojima su ZiraatBank, Şişecam, Natron Hayat ve Medicana koje se ističu kao najveće turske investicije u Bosni i Hercegovini.
Turske kompanije koje posluju u Bosni i Hercegovini zapošljavaju oko 4000 radnika. Nadalje, Turska se nalazi na prvom mjestu među zemljama koje su poslale najviše turista u Bosnu i Hercegovinu u 2024. godini sa 205.831 posjetiocem (povećanje od 44,2%).
Izjava Bakira Izetbegovića nije tačna i nanosi štetu odnosima naše zemlje sa Republikom Turskom", naveo je Konaković u objavi.