Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković kazao je da je današnja sjednica Vijeća ministara BiH bila 'rutinska'. Istakao je da je vrlo važno zaduženje kod EBRD za put preko Šćepan polja te izrazio zadovoljstvo što se taj projekt pokrenuo s mrtve tačke.
'Usvojili smo napokon i taj izvještaj o Vijeću ministara, sad će ići u Parlament. Nismo se izjašnjavali o izvještajima jer se nismo mogli dogovoriti', naveo je Konaković.
Kazao je da je ogroman broj pravilnika koji čekaju na usvajanje kako bi se uredio taj sistem.
'Ministarstvo vanjskih poslova radi po pravilniku koji sistematizuje radna mjesta još iz vremena ministra Jadranka Prlića. Blizu smo dogovora da se to uskladi sa ovim opštim propisima, da budu jednaki uslovi za izbor ljudi na slične pozicije', kazao je Konaković.
Kaže da ne vjeruje da se može nešto uraditi kada je riječ o gužvama na granici. Rekao je da 11. maja ima sastanak u Briselu. Dodao je da moramo ubrzati svoj evropski put jer je EU sve dalje.
'Ovo nije odnos EU prema BiH, nego prema svim zemljama. Siguran sam da će veliki broj naših građana izbjegavati odlaske u ove zemlje zbog ovih gužvi. Apelujem na vlasti Hrvatske da o tome razmisle. To će sigurno imati utjecaja na njihovu turističku sezonu. Ovo samo pokazuje zašto smo od početka insistirali imperativno na ubrzavanju evropskog puta. Dok se mi ne uozbiljimo ne očekujem da će EU prema nama imati bilo kakve olakšice', dodao je Konaković.
Komentirajući slučaj sa prijetnjama da BiH završi na sivoj listi Moneyvala, Konaković je kazao da SNSD opstrurira donošenje zakona koji su nužda za BiH i plaćat će cijenu i ljudi koji žive u RS.
'Napokon mi se čine da svi tu sliku jasno vide. Doveli su nas u vrlo tešku poziciju, jučer smo usvojili taj zakon, nadam se da će ova delegacija izlobirati za još malo strpljenja, a onda da to isporučimo. Spremni smo doći danas ponovo doći na sjednicu ako je potrebno i glasati za te propise', dodao je Konaković.
Komentirao je i usvajanje i zamjerke na pravilnike koji su bili na dnevnom redu Vijeća ministara.
'Dobro je otvorio temu pozicije Bošnjaka u institucijama, Mehmedović je dokazao brojevima šta smo to naslijedili od onih koji sebe nazivaju zaštitnicima. Oštećeni su Bošnjaci i na rukovodećim i na drugim pozicijama, to nepostojanje balansa traje godinama. Za ovo drugo se ne slažem, masovna zapošljavanja mogu i bez ovoga. Moramo potpuno promijeniti koncept, ali to stoji jer nema političke saglasnosti. U pravu je za neke institucije i neke nemaju pozitivno mišljenje Ureda za zakonodavstvo. Najveći dio pravilnika ima pozitivno mišljenje', kazao je Konaković.