Vijesti

Konaković: Šutke smo izdali Srebrenicu, još jednom. Dotakli smo ljudsko i političko dno

Raport.Ba
Konakovic Elmedin06 ARD 180820 scaled
Lider Naroda i Pravde Elmedin Konaković komentirao je bojkot probosanskih stranaka okupljenih oko Inicijative "Moja adresa: Srebrenica" na ponovljenim lokalnim izborima. "Dotakli smo dno. Ljudsko i političko. Izbori u Srebrenici protiču bez najvećeg dijela glasačkog tijela Bošnjaka. Bošnjaci bojkotuju izbore u mjestu u kojem se desio genocid. I umjesto da napravimo atmosferu u kojoj će to biti svjetska tema, o kojoj će govoriti i pisati svjetski mediji, biti pune naslovnice, mi smo šutke izdali Srebrenicu, još jednom. U četvrtak smo dogovorili da ćemo odmah po povratku u Sarajevo na sva zvona alarmirati međunarodnu zajednicu, sve važne faktore, da ćemo se okupiti (iako se skoro nikad ne okupljamo) i da ćemo cijelom svijetu vrisnuti šta nama znaci Srebrenica i ljudi koji tamo žive! U petak, po povratku u Sarajevo, muk. Teški sarajevski muk. Još jedan. Čekamo šta će reći Ustavni sud. Opet samo čekamo. I dok čekamo, iz sarajevskih toplih fotelja stižu pitanja i dileme. Jel’ trebalo bojkotovati? Pitaju se oni koji su morali brinuti da do ovoga ne dođe. Odluku o bojkotu su donijeli ljudi koji su i na zadnjim izborima dobili najviše glasova. Ljudi koji u Srebrenici zanoće i u njoj se bude. Nepravedna odluka CIK-a bila je razlog. CIK-a u kojem, kako se neki lideri hvale, nema više Dodikovog i Čovićevog uticaja. Jedan pravni ekspert i 40-ak ljudi iz Inicijative su ostali sami u teškoj borbi. Nismo se u Srebrenici nametali da nas neko pogrešno ne shvati. Tražili smo, zamolili, da ovaj proces vode oni koji su najjači među nama. Da nas okupe, da pokažemo jedinstvo. I desio se taj famozni sarajevski muk. Izbrojaće se glasovi, dominantna pobjeda stranaka iz RS-a i poneki Bošnjak, možda. I počinje neizvjesnost, čekanje, stav Ustavnog suda. Dok cekamo Ustavni sud, mi ćemo svoju poruku vrisnuti! Svima. Tražimo od sutra hitne sastanke i reakcije od najvažnijih međunarodnih institucija. Pozivamo objektivne medije da ovoj temi daju značaj koji ona istinski zaslužuje. p.s Pričao mi je Ćamil Duraković kako su zbog neke sporne tačke u njegovom mandatu predstavnici Srba napustili zasjedanje. U kratkom roku su skoro svi važni predstavnici međunarodne zajednice došli u njegovu kancelariju da vide zašto i šta se dešava? Sad svi šute i niko ne reaguje. Gospodo: BOŠNJACI, NAROD NAD KOJIM JE POCINJEN GENOCID U SREBRENICI, BOJKOTUJU IZBORE U SREBRENICI ZBOG NEPRAVDE!!", napisao je Konaković.
CIK BiH Elmedin Konaković izboi Moja adresa: Srebrenica Srebrenica Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu