ČIŠĆENJE GRADA

Kordić potvrdio: Pohvatali smo konce, počeo odvoz 500 tona otpada na četiri lokacije

Fena
Fena
L 916dd96d4685a6c5eb01ba024f8e114a

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić potvrdio je da se situacija u gradu stabilizuje nakon nedavnog požara na odlagalištu Uborak. Od jutros je intenziviran proces odvoza komunalnog otpada, a kako bi se čitav posao ubrzao, otpad se pretovara na čak četiri lokacije.

Četiri lokacije za pretovar

Gradonačelnik je istakao da je jutros od četiri sata započeo pretovar kamiona koji otpad odvoze na deponije izvan grada. Uz lokaciju u Vrapčićima, koja je nakon sastanka sa mještanima ponovo aktivirana, pretovar se vrši na dva reciklažna dvorišta, na jugu i sjeveru grada, te na dijelu deponije Uborak koji se koristi za kruti otpad.

Kordić je objasnio da je razgovor sa stanovnicima sjevernog dijela grada bio presudan za deblokadu situacije: "Saslušali smo njihove probleme, razjasnili stvari koje su kroz medije pogrešno prenesene i dobili razumijevanje, te je lokacija Vrapčići ponovo aktivna."

Izazov od 500 tona smeća

Što se tiče samog požarišta, trenutno se radi na zasipanju pijeskom kako bi se vatra u potpunosti ugasila i eliminisali neugodni mirisi. "Pohvatali smo sve konce, situacija je stabilna. Mali izazov predstavlja količina otpada od oko 500 tona koja se nagomilala tokom protekla četiri dana zbog raznih opstrukcija", dodao je Kordić, naglašavajući da se pregovara s drugim deponijama kako bi se što prije uspostavio dnevni ritam odvoza otpada.

Kordić se osvrnuo i na uticaj ove krize na turizam, priznajući da slike deponije u plamenu nisu dobra reklama za grad koji živi od turizma. Ipak, istakao je da su turistički djelatnici osjetili pad posjeta generalno, ne samo zbog ovih događaja, već i zbog globalnih kretanja.

Na kraju je potvrđeno da su sve naredbe Štaba civilne zaštite i dalje na snazi, osim naredbe o evakuaciji stanovništva u blizini deponije, koja je zvanično ukinuta.

Mario Kordić Mostar Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu