nakon današnje sjednice

Košarac ljut na Krišto jer mu ne prolaze zakoni koje gura: Tvrdi da je Vijeće ministara beskorisno

Fena
Fena
L 3d9361c3e1f14b111e97cf84f5883347

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Staša Košarac, uputio je oštre kritike na račun rada Vijeća ministara BiH nakon današnje sjednice u Sarajevu. 

Košarac je ovu instituciju nazvao "beskorisnim organom" kada su u pitanju ključne odluke za privredu, posebno ističući neuspjeh u rješavanju problema domaćih prevoznika i zaštite metalske industrije.

Blokada zaštitnih mjera za domaći čelik

Glavna tačka spora bila je odluka o uvođenju privremenih zaštitnih mjera na uvoz čelika i proizvoda od čelika. Košarac je predložio da se ove mjere uvedu na period od 200 dana kako bi se spriječili zastoji u rudnicima, željezarama i željezničkom saobraćaju širom Bosne i Hercegovine.

Prema njegovim riječima, prijedlog je naišao na otpor uprkos podršci entitetskih vlada. Vlada Federacije BiH prethodno je dostavila pozitivno mišljenje, uz sugestiju da se carinska stopa postavi na 20 posto. 

Košarac tvrdi da su kao razlog za odbijanje navedena pisma 28 trgovačkih kompanija koje strahuju da bi zaštitne mjere mogle dovesti do poskupljenja stanova.

Ignorisani stavovi entiteta i sudbina akciza

Ministar je posebno kritikovao predsjedavajuću Borjanu Krišto, optuživši je za pasivnost i ignorisanje stavova entitetskih vlada, naglašavajući da su željeznice u direktnoj nadležnosti entiteta.

Kada je riječ o eventualnom ukidanju ili smanjenju akciza na gorivo, Košarac je pojasnio da se ta tačka trenutno ne nalazi pred Vijećem ministara. 

Prijedlog je u parlamentarnoj proceduri, te će se sudbina cijena goriva rješavati u Predstavničkom domu i Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.niti je dato bilo kakvo mišljenje - rekao je Košarac.

Staša Košarac Vijeće ministara Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu