Saopćenje stranaka Trojke, koje su podržale nastojanja Državne agencije za istragzu i zaštitu (SIPA) da privede pravci Milorara Dodika, izazvala je reakciju Staše Košarca, ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kao i člana Dodikovog SNSD-a.
"Svako novo oglašavanje Trojke samo je novi pokazatelj njihovog političkog očaja i dezorjentisanosti.
U prilog tome govori i Trojkina podrška neustavnoj SIPA-i, u nesuvislim aktivnostima i provokacijama koje je izvodila sinoć ispred Administrativnog centra Vlade RS u Istočnom Sarajevu.
Da ponovimo, predsjednik Dodik je na teritoriji RS, koja ima svoje zakone, a koji zabranjuju djelovanje neustavnih institucija na teritoriji RS.
Štiteći predsjednika Dodika, MUP RS radi svoj posao na zakonit i ustavan način. SIPA je prekršila zakone RS i snosit će odgovornost za to", navodi Košarac.
Šta o tome misli Trojka, nama je kao do lanjskog snijega, dodaje on.
"Upravo je Trojka proizvela najveću političku i ustavnu krizu u BiH, podržavajući bezakonje i pravno nasilje nelegitimnog stranca Schmidta (visoki predstavnik Christian Schmidt, op.a.).
I sada sebi daju za pravo da nekome sole pamet i krajnje licemjerno poručuju kako 'niko nije i ne smije biti iznad zakona'.
Pa gospodo iz Trojke, ponašate se potpuno šizofreno! Upravo ste vi podržali napad na ustavno-pravni poredak zemlje u koju se kunete u režiji vaših dadilja Schmidta i Murphyja (Michael Murphy, bivši ambasador Sjedinjenih Američkih Država u BiH).
Ova dva politička zla ste vi stavili iznad zakona i Ustava ove zemlje.
Nemojte nama držati lažne moralne pridike!
Vi ste bjegunci od vlastite političke odgovornosti. Lutate bespućima sopstvene političke gluposti i krijete se iza nelegitimnog stranca Schmidta.
Imate li hrabrosti da se izvučete iz sopstvenog političkog blata?", navodi Košarac.
On je pomalo kontradiktoran, jer s jedne strane, tvrdi "šta misli Trojka, nama je kao do lanjskog snijega", a s druge se "polomi" da komentira sve ono što Trojka "misli".