bitka za aba ligu

Košarkaši Bosne na pragu velikog uspjeha. Evo kada su sarajevski 'Studenti' posljednji put igrali protiv Zvezde, Cibone, Partizana...

Raport.Ba
250417_kk_bosna_48011
SARAJEVO, 17. aprila (FENA) - Košarkaši Bosne plasirali su se u finale play-offa ABA 2 lige. (Foto FENA/Almir Razić)

Košarkaše Bosne dvije pobjede dijele od onoga što je doskora izgledalo kao naučna fantastika, a to je plasman u prvu ABA ligu.

Ne govori to toliko o nekom "vanzemaljskom" kvalitetu ovog regionalnog takmičenja, koliko o agoniji koju je prolazio nekadašnji evropski prvak, za kojeg je i goli opstanak u najvišem rangu bosanskohercegovačke košarke bio ravan podvigu.

Agonija trajala godinama

A koliko je agonija trajala, možda najbolje ilustruje podatak o tome kada je Bosna posljednji put igrala ABA ligu, među klubovima kao što su Partizan, Crvena zvezda, Zadar, Cibona, Olimpija...

Čak i oni ljubitelji košarke s dobrim pamćenjem morali bi se dobro zamisliti da na "prvu" odgovore na ovo pitanje.

A odgovor glasi - to se posljednji put desilo još u sezoni 2009/2010.

Tada su sarajevski "Studenti" u konkurenciji 14 klubova bili 13., sa šest pobjeda u 26 utakmica.

Od igrača, dres Bosne tada su nosili, između ostalih, Goran Bajić, Seid Hajrić, Feliks Kojadinović, Zlatko Jovanović, Muhamed Pašalić, Milan Milošević, Gorjan Radonjić, Žarko Rakočević, Mirza Sarajlija, Nikola Vučurović, Emir Zimić, Božo Đurasović, Suad Šehović...

Na redu finale

A da bi ponovo izborili ovo pravo, Bosnu nakon što je sinoć u polufinalu drugog po rangu regionalnog takmičenja, ABA 2 lige, eliminirala Vojvodinu, očekuje finale protiv slovenske Ilirije, koja je u polufinalu u dva meča bila bolja od Zlatibora.

Finalna serija igra se također na dvije dobijene utakmice, a Bosna će imati prednost domaćeg terena u slučaju majstorice.

Prva finalna utakmica na rasporedu je 30. aprila u Sarajevu. Revanš je 7. maja, a eventualna majstorica sedam dana kasnije.

ABA liga u košarci KK Bosna Sarajevo Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu