Radovan Kovačević, portparol SNSD-a i delegat ove stranke u Domu naroda Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, ponovo je stao u odbranu svog stranačkog šefa i bjegunca od bh. pravosuđa Milorada Dodika.
"Nije zgoreg podsjetiti. Uvažavajući i poštujući Ustav BiH, Milorad Dodik, kao i Radovan Višković i Nenad Stevandić, nisu prekršili nijedan zakon u BiH.
Ustav BiH je potpuno jasan i izričit - jedina institucija na nivou BiH koja može usvajati ili mijenjati zakone je Parlamentarna skupština.
Na osnovu Krivičnog zakona BiH koji je usvojila Parlamentarna skupština, djelo na osnovu kojeg je Milorad Dodik prvostepeno osuđen - ne postoji!
Isto tako, na osnovu Krivičnog zakona BiH koji je usvojila Parlamentarna skupština, postupci institucija na čijem su čelu Dodik, Višković i Stevandić, ne mogu biti okarakterisani kao napad na ustavni poredak.
Naprotiv, nametanje zakona od stranog pojedinca ili bilo kojeg pojedinca ili institucije, koje Ustav BiH za to nije ovlastio, direktan je napad na ustavni poredak BiH.
Zato je potpuno jasno da je jedini i isključivi krivac za ustavnu i političku krizu u BiH, Christian Schmidt.
Bez njegovih protivustavnih i protivdejtonskih postupaka, postojeća kriza u BiH se uopće ne bi ni dogodila.
Sada bismo pričali o otvaranju klastera u pristupnim pregovorima sa EU.
Zato je bitna Dodikova poruka uvažavanja i poziva konstitutivnim narodima na dijalog - za BiH drugi put ne postoji", poručuje Kovačević.