Dobar uspjeh jedne serije često se mjeri njenim završetkom. Ljubav fanova može održati seriju godinama, a kvalitetan kraj, poput onih koje su imale Breaking Bad, Mad Men, The Sopranos ili Succession, gotovo garantuje da će se gledati iznova i iznova kao omiljeni sadržaj za opuštanje. Međutim, kada završetak razočara, publika ostaje s gorčinom, kao što je bio slučaj s Game of Thrones.
Nakon što je kultna serija autora Georga R. R. Martina naišla na kritike zbog ubrzanog i nedovoljno razrađenog finala, mnogi autori danas su oprezniji da ne ponove istu grešku. Među njima je i Eric Kripke, kreator popularne serije The Boys.
Ova serija, koja se emituje na Prime Videu, ulazi u svoju petu i posljednju sezonu. Tokom godina publika je prigrlila nove likove i navijala za favorite u ovoj brutalnoj i drugačijoj verziji svijeta superheroja.
S obzirom na to da je serija već nadmašila očekivanja publike na najneočekivanije načine, očekivanja od finala su ogromna, a Kripke je toga itekako svjestan. U razgovoru za The River priznao je da ga je bilo strah da The Boys ne doživi sudbinu poput Game of Thrones.
„Pristupio sam tome s potpunim strahom“, rekao je Kripke. „Nisam bio smiren niti samouvjeren, bio sam potpuno prestravljen. Ljudi imaju čudnu naviku da retroaktivno ocjenjuju cijelu seriju na osnovu njenog kraja.“
Strah kao pokretač kvalitetnog finala
Kripke je dodao da je ponovo gledao Game of Thrones sa svojim sinom, nazvavši seriju „revolucionarnim i monumentalnim dostignućem“. Ipak, istakao je da su problemi u nekoliko posljednjih epizoda bacili sjenu na cijeli projekat.
„Desilo se da su baš posljednje tri epizode bile slabije, pa sada mnogi kažu: ‘Game of Thrones, meh!’ A ja mislim, zaista? Ta serija je promijenila svijet i bila je izuzetno teška za realizaciju“, rekao je.
Posebno se osvrnuo na nezadovoljstvo fanova načinom na koji su završene priče likova poput Daenerys Targaryena, Jon Snowa, kao i na uništenje King's Landing i sudbinu Gvozdenog prijestolja, piše Collider.
Ipak, upravo taj strah natjerao ga je na dodatni oprez.
„Mislim da mi je to zapravo pomoglo, jer sam pažljivo prolazio kroz svaki detalj i preispitivao sve. Mislim da smo uspjeli, barem ljudi koji su to već vidjeli kažu da jeste, ali to su sve ljudi koji rade sa mnom, pa ko zna“, našalio se.
Na kraju, Kripke priznaje da s nestrpljenjem i dozom nervoze čeka reakcije publike: „Nadam se da će ljudi cijeniti ono što smo napravili. Iskreno, jedva čekam da vidim kako će reagovati.“