Kremlj je danas saopćio da se od predstojećeg sastanka ruskog predsjednika Vladimira Putina i američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji će sutra biti održan na Aljasci, ne očekuje potpisivanje konačnog dokumenta.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da „ništa nije pripremljeno“ i da je malo vjerovatno da će nakon razgovora biti bilo kakvog formalnog sporazuma.
''I malo je vjerovatno da će biti ikakvog dokumenta.'' – naglasio je Peskov, prenosi ruska državna agencija TASS.
Konferencija za novinare i „niz sporazuma“
Iako ne očekuje formalni dogovor, Peskov je najavio da će se nakon samita održati zajednička konferencija za novinare na kojoj će Putin predstaviti „niz sporazuma i dogovora koji budu postignuti“.
Dodao je da su pripreme za samit obavljene u kratkom vremenskom roku, te da se razgovori o ratu u Ukrajini trenutno vode bilateralno, a da će se stav Kijeva razmatrati „u kasnijoj fazi“.
Put utaban ranijim sastancima
Peskov je podsjetio da je raniji susret Putina sa specijalnim izaslanikom Donalda Trumpa, Steveom Witkoffom, u Moskvi bio produktivan i da je „utro put“ ovom samitu.
U razgovoru za ruskog novinara Pavela Zarubina, podijeljenom na Telegramu, Peskov je otkrio da će Putin prije puta na Aljasku posjetiti jednu od ruskih regija.
Sastanak u Anchorageu
Susret dvojice lidera održaće se nasamo u zajedničkoj bazi Elmendorf–Richardson u Anchorageu, najvećem gradu na Aljasci.