Nakon što je grupa pacijenata oštećenih zatvaranjem privatne zdravstvene Poliklinika Northwestern Medical Centar IVF u Sarajevu podnijela krivičnu prijavu Tužilaštvu Kantona Sarajevo, zbog sumnje na niz teških krivičnih djela povezanih s radom ove klinike, kako saznaje Raport, proslijeđena je na ustupanje federalnom POSKOK-u.
Tužilaštvo KS, koje je ranije formiralo predmet koji se odnosi na nepravilnosti u radu privatne Poliklinike Northwestern Medical Centar, predmet je prije dvije sedmice prebacilo POSKOK-u koji je stvarno nadležan.
Isto se, kako nam je potvrđeno odnosi i na podnesenu krivičnu prijavu protiv više osoba.
U prijavi navodi se da se postupak vodi na osnovu članova 229. i 230. Zakona o krivičnom postupku Federacije BiH, a odnosi se na izvještaj o izvršenom krivičnom djelu protiv više osoba povezanih s radom klinike, ali i nadležnih institucija.
Krivična prijava podnesena je protiv više osoba, među kojima su:
Špend Ramadani, specijalista ginekologije i akušerstva i rukovodilac Poliklinike Northwestern Medical Centar, Srđan Elek, odgovorno lice ustanove, više ljekara i zaposlenih u klinici, uključujući specijaliste ginekologije i akušerstva te embriologa, Mohammad Jalal Khamis, vlasnik i osnivač Northwestern Medical Centra, ali i federalni zdravstveni inspektori, članovi komisije za biomedicinski potpomognutu oplodnju, te federalni ministar zdravstva i direktorica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, zbog sumnje na propuste u vršenju dužnosti.
Prijavljena je i Sebija Izetbegović, kao i kako je navedenom uposlenica ove Klinike.
Ona je kasnije na mrežama kazala da je odbila poziciju direktora i da dala otkaz.
"Nakon 20 dana čekanja instrumenata potrebnih za rad, neizvršavanja preregistracije, saopštila sam predstavniku vlasnika da ne želim raditi u takvim uslovima. Napisala sam otkaz i napustila prostor. Nikada nisam ni jednu pacijenticu pregledala niti bilo šta potpisala. Ne funkcioniram u pravno neriješenom okviru, niti pravno i stručno neriješenim uslovima. Nisam imala ni pečat ni akreditaciju dok ne ispune dogovoreno", navela je Izetbegović.
U dokumentu se navodi da postoji osnov sumnje da su osumnjičeni počinili više krivična djela i da su navedena krivična djela izvršena ili su u toku.
Poliklinika Northwestern Medical Centar u Sarajevu, na adresi Bulevar Meše Selimovića 17, podsjetimo, prema navodima nadležnih iznenada početkom oktobra zatvorila vrata, bez prethodnog obavještenja pacijentima koji su prolazili kroz postupke vantjelesne oplodnje.