Saznajemo

Krivična prijava protiv čelnika poliklinike Northwestern Medical Centar Sarajevo proslijeđena POSKOK-u. Među prijavljenima i Sebija Izetbegović

U dokumentu se navodi da postoji osnov sumnje da su osumnjičeni počinili više krivična djela i da su navedena krivična djela izvršena ili su u toku
Piše: M. Aš.
Sebija klinika

Nakon što je grupa pacijenata oštećenih zatvaranjem privatne zdravstvene Poliklinika Northwestern Medical Centar IVF u Sarajevu podnijela krivičnu prijavu Tužilaštvu Kantona Sarajevo, zbog sumnje na niz teških krivičnih djela povezanih s radom ove klinike, kako saznaje Raport, proslijeđena je na ustupanje federalnom POSKOK-u.

Tužilaštvo KS, koje je ranije formiralo predmet koji se odnosi na nepravilnosti u radu privatne Poliklinike Northwestern Medical Centar, predmet je prije dvije sedmice prebacilo POSKOK-u koji je stvarno nadležan.

Isto se, kako nam je potvrđeno odnosi i na podnesenu krivičnu prijavu protiv više osoba.

U prijavi navodi se da se postupak vodi na osnovu članova 229. i 230. Zakona o krivičnom postupku Federacije BiH, a odnosi se na izvještaj o izvršenom krivičnom djelu protiv više osoba povezanih s radom klinike, ali i nadležnih institucija.

Krivična prijava podnesena je protiv više osoba, među kojima su:

Špend Ramadani, specijalista ginekologije i akušerstva i rukovodilac Poliklinike Northwestern Medical Centar, Srđan Elek, odgovorno lice ustanove, više ljekara i zaposlenih u klinici, uključujući specijaliste ginekologije i akušerstva te embriologa, Mohammad Jalal Khamis, vlasnik i osnivač Northwestern Medical Centra, ali i federalni zdravstveni inspektori, članovi komisije za biomedicinski potpomognutu oplodnju, te federalni ministar zdravstva i direktorica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, zbog sumnje na propuste u vršenju dužnosti.

Prijavljena je i Sebija Izetbegović, kao i kako je navedenom uposlenica ove Klinike.

Ona je kasnije na mrežama kazala da je odbila poziciju direktora i da dala otkaz.

"Nakon 20 dana čekanja instrumenata potrebnih za rad, neizvršavanja preregistracije, saopštila sam predstavniku vlasnika da ne želim raditi u takvim uslovima. Napisala sam otkaz i napustila prostor. Nikada nisam ni jednu pacijenticu pregledala niti bilo šta potpisala. Ne funkcioniram u pravno neriješenom okviru, niti pravno i stručno neriješenim uslovima. Nisam imala ni pečat ni akreditaciju dok ne ispune dogovoreno", navela je Izetbegović.

U dokumentu se navodi da postoji osnov sumnje da su osumnjičeni počinili više krivična djela i da su navedena krivična djela izvršena ili su u toku.

Poliklinika Northwestern Medical Centar u Sarajevu, na adresi Bulevar Meše Selimovića 17, podsjetimo, prema navodima nadležnih iznenada početkom oktobra zatvorila vrata, bez prethodnog obavještenja pacijentima koji su prolazili kroz postupke vantjelesne oplodnje.

Poskok Sebija Izetbgović Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu