Potpredsjednik FBiH

Lendo se okomio na Trojku: Evropska komisija zvanično potvrdila da je Program reformi nepotpun dokument

Piše FENA
lendo 4

Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Refik Lendo danas je izjavio da je Evropska komisija zvanično potvrdila da je Program reformi koji je vladajuća koalicija Trojke, SNSD-a i HDZ-a dostavila Briselu nepotpun dokument u kojem nedostaju ključne mjere na kojima je Evropska komisija insistirala.

Dodao je da se te mjere odnose na popunjavanje Ustavnog suda BiH i poštivanje njegovih odluka, te uklanjanje entitetskog veta pri odlučivanju u Konkurencijskom vijeću i Vijeću za državnu pomoć Bosne i Hercegovine.

Lendo tvrdi da ta odluka Evropske komisije u potpunosti potvrđuje ispravnost stava kantonalnih premijera iz Stranke demokratske akcije, koji su uz saglasnost dostavili i uslov da se te ključne mjere ugrade u Program reformi.

Smatra da činjenica da je Trojka pristala na usvajanje Programa reformi bez ključnih reformi koje jačaju državu i njene institucije čine funkcionalnijim potvrđuje da su zarad stranačkih i ličnih interesa još jednom trgovali interesima države i pristali na zahtjeve SNSD-a i HDZ-a.

Lendo je istakao da su raniji pokušaji prebacivanja odgovornosti na kantonalne premijere iz SDA tom potvrdom iz Evropske komisije u potpunosti obesmišljeni, te je sada jasno da vladajuća koalicija zbog svojih sebičnih interesa propustila priliku da Bosna i Hercegovina dobije sredstva Evropske unije u početnom iznosu od 140 miliona KM, a zatim u ukupnom iznosu od oko dvije milijarde KM.

"Pozdravljam stav Evropske komisije koja je, za razliku od Trojke, odlučila štititi interese države Bosne i Hercegovine.

S druge strane, pozivam vladajuću koaliciju da hitno usaglase dokument u skladu sa preporukama i zahtjevima Evropske komisije i da na taj način spriječe mogućnost da BiH postane jedina država zapadnog Balkana koja je ostala bez sredstava iz Plana rasta", naveo je Lendo, saopćeno je iz njegovog kabineta.

Refik Lendo Trojka Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu