Prema novoj evropskoj uredbi, farmaceutske kompanije bi trebale snositi troškove dodatnog prečišćavanja otpadnih voda, što bi moglo dovesti do drastičnog poskupljenja lijekova, posebno generičkih koji su već sada relativno jeftini.
Zbog nove EU direktive o otpadnim vodama, farmaceutske kompanije upozoravaju na moguća velika poskupljenja i nestašice lijekova. Prema procjenama iz Nizozemske, neki lijekovi bi mogli poskupjeti i do 900%.
Razlog je prijedlog da farmaceutske kompanije plate oko 80% troškova dodatnog prečišćavanja voda, kako bi se uklonile mikročestice i supstance lijekova koje se ne mogu ukloniti standardnim postupcima.
Najveći udar očekuje se na proizvođače generičkih lijekova, koji čine oko 70% terapija u Evropi zbog niske cijene i malih profitnih margina.
“Svaki proizvođač će morati procijeniti može li uopće plasirati određeni lijek na tržište. To bi moglo dovesti do nestašica, posebno kod najjeftinijih lijekova koji su već sada teško održivi”, izjavila je Ana Gongola iz Udruženja proizvođača lijekova.
Farmaceutske organizacije i dio evropskih zastupnika traže odgodu primjene uredbe.
Prema riječima predstavnika ljekarničkih komora, većina tih lijekova je za pacijente u praksi besplatna ili vrlo jeftina, jer ih pokriva zdravstveni sistem, ali su njihove cijene pod pritiskom već godinama.
Proizvođači žele jasnije podatke o tome koliko njihovi lijekovi zaista zagađuju okoliš i kako će se troškovi preraspodijeliti.
Stručnjaci upozoravaju da ostaci lijekova i antibiotika predstavljaju ozbiljan problem, jer se uobičajenim sistemima prečišćavanja ne uklanjaju u potpunosti. To može dovesti do razvoja rezistentnih bakterija, što je globalni problem.
Naučnici ističu da je cilj regulative zaštita okoliša i zdravlja, ali upozoravaju da ona ne bi smjela dovesti do smanjenja dostupnosti lijekova pacijentima.