Odata počast

Lokmić na obilježavanju 30 godina slobode u Vozući: Heroji nikad nisu zaboravljeni

Na mjestu gdje su ispisane herojske stranice naše historije
Piše Fena
lokmic4

U organizaciji lokalnih zajednica, boračkih udruženja i Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, danas je svečano obilježena 30. godišnjica oslobađanja Vozuće, jednog od ključnih trenutaka u odbrani Bosne i Hercegovine tokom agresije 1992.–1995. godine, saopćilo je Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata.

Na ovom svetom mjestu, gdje su ispisane herojske stranice naše historije, okupili su se članovi porodica šehida i poginulih boraca, brojni saborci, predstavnici boračkih udruženja, predstavnici svih nivoa vlasti, penzionisani generali i ratni komandanti.

Među prisutnima bio je i federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata Nedžad Lokmić koji je položio cvijeće na spomen-obilježja te odao počast svim šehidima, poginulim borcima i civilnim žrtvama rata.

Tog 11. septembra 1995. godine, udružene jedinice Drugog i Trećeg korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine oslobodile su snažno neprijateljsko uporište Vozuću. Bio je to ključni preokret u dotadašnjem toku agresije i borbe za slobodu.

Lokmić je istakao da je dolazak u Vozuću bio san svih boraca.

"Danas ovdje govorimo o istini. Govorimo o agresiji na Bosnu i Hercegovinu i o časnoj borbi za njenu odbranu. Vi ste ovdje, na Vozućoj, slomili najjači neprijateljski bedem. Ovo je bilo jedno od najtežih ratišta, okupirano još u junu 1992. godine, a oslobođeno u septembru 1995. godine. Ovdje, na Vozućoj, slomljen je najjači agresorski bedem. Ovo je mjesto o kojem su borci sanjali, da jednog dana dođu kao slobodni ljudi. Danas ovdje stojimo ponosno, ali i sa tugom, sjećajući se najboljih među nama, onih koji su položili živote za domovinu. Ovdje govorimo istinu – o agresiji, o časnoj borbi Armije RBiH, o herojima koji su znali šta znači ljubav prema domovini. Naš zavjet je da njihova žrtva nikada ne bude zaboravljena", kazao je Lokmić.

On je uputio poruku mladima da dolaze na ovakva mjesta, da uče i pamte i da sloboda nije poklon već amanet kojeg svi moramo biti dostojni.

Posebno je naglasio da među boračkim kategorijama ne smije biti podjela i da je jedino ispravno opredjeljenje svih patriota jedinstvena i suverena država Bosna i Hercegovina. Pozvao je na zajedništvo, međusobno razumijevanje i odgovornost u prenošenju istine budućim generacijama.

U okviru manifestacije, na “Poligonu malih sportova” održan je i historijski čas, s posebnim fokusom na dešavanja iz perioda 1992–1995. godine, kako bi mlađe generacije imale priliku da uče o istini i razumiju cijenu slobode koju danas uživaju.

Lokmić je izrazio iskrenu zahvalnost organizatorima, lokalnoj zajednici, boračkim udruženjima i svim učesnicima, koji godinama predano njeguju kulturu sjećanja i okupljaju omladinu na mjestima gdje se brani istina, sloboda i čast države Bosne i Hercegovine.

"U zajedništvu koje smo danas osjetili nalazimo snagu da nastavimo dalje – složni, ponosni i dostojni šehidskog amaneta", poručio je, saopćeno je iz Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata.

Nedžad Lokmić Vozuća Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu