David Sullivan, predsjednik fudbalskog kluba West Ham United, potrošio je 75 miliona funti i gotovo deset godina na kupovinu i renoviranje jedne od najvećih gruzijskih vila u Londonu. Njegov tim opremio je luksuznu kuću u Maryleboneu, izgrađenu 1775. godine, vrhunskim sadržajima poput vinskog podruma, profesionalne kuhinje, privatnog kina, teretane, saune i zatvorenog bazena, piše Telegraph.
Na papiru, to je upravo ona vrsta nekretnine koja bi donedavno izazvala pravu navalu zainteresovanih kupaca i licitacija. Vila je čak služila kao kulisa za modne editorijale Kate Moss, spot Amy Winehouse za pjesmu “Rehab” i oskarom nagrađeni film “Kraljev govor” (The King’s Speech).
Međutim, prema podacima, nekretnina je tiho povučena s tržišta nakon što je stavljena na prodaju 2023. godine, dok “rat protiv bogatih” koji vodi Laburistička partija hladi tržište u najekskluzivnijim dijelovima Londona.
Sullivan nije krio koga krivi. Kada je prošle godine spustio cijenu vile za 10 miliona funti, otvoreno je rekao da je vladina politika protiv “nedomova” (nerezidentnih poreskih obveznika) glavni razlog.
“Ono što Vlada radi tim ljudima nije nimalo lijepo, i mnogi bogati napuštaju zemlju,” izjavio je tada za Bloomberg.
Njegovi predstavnici sada nisu odgovorili na zahtjeve za komentar, dok se Sotheby’s International Realty, agencija koja je vodila prodaju, također uzdržala od komentara.
“Nekada bi ovakva nekretnina privlačila ogromno interesovanje i brojne ponude,” kaže Christian Lock-Necrews iz agencije Winkworth.
“Danas je prodaja takvih luksuznih domova izuzetno teška. Samo mali broj ljudi ima taj nivo finansijske moći i sada su daleko oprezniji gdje ulažu.”
“Grad svjetala” postaje “grad tame”
Kako bogati odlaze, brojni luksuzni objekti širom Londona ostaju prazni, pa su agenti za nekretnine skovali izraz “Lights-out London” — “London bez svjetla”. Mnoge vile i apartmani ostaju u potpunom mraku kad padne noć.
Broj vlasnika koji pokušavaju prodati svoje luksuzne kuće naglo raste. Prema analizi firme LonRes, broj novih oglasa za “prime” nekretnine u Londonu porastao je za 20,3% u septembru, ali je broj stvarnih prodaja pao za 12,3% u odnosu na prošlu godinu.
U međuvremenu su cijene pale za 4,6%, dok je prosječan popust na prvobitnu cijenu skočio na 10,8% — najviše od 2019. godine.
Knightsbridge, od sjaja do zaborava
Posebno je pogođen Knightsbridge, nekada simbol luksuza i prestiža, a danas epicentar krize izazvane laburističkim mjerama protiv bogatih.
Historijski Montpelier Square, čije su kuće iz 19. stoljeća stoljećima bile u vlasništvu britanske aristokratije, decenijama je bio meta bogatih stranaca, posebno oligarha.
Prije pandemije, gotovo da nije bilo kuća za prodaju: samo dvije su se pojavile na tržištu 2019. godine.
Danas ih je devet, a u posljednje dvije godine prodana je samo jedna, i to po cijeni od oko £1.700 po kvadratnom metru, pokazuju podaci s Rightmovea.
“Nekad se kuće u Montpelier Squareu nisu ni prodavale. Sada ih je devet na tržištu i niko ih ne želi,” kaže Anthony Payne iz LonResa.
Lock-Necrews dodaje da je laburistička politika prema bogatima pogoršala situaciju:
“Međunarodni kupci više ne dolaze u istom broju, a Britanci si to više ne mogu priuštiti. Knightsbridge je ostao ‘ni na nebu ni na zemlji’.”
London više nije dom
Bryon Bachiocchi, švicarski milijarder i osnivač firme Unica Capital, kaže da mnogi njegovi prijatelji pokušavaju prodati svoje londonske kuće.
“Mnogi odlaze u Švicarsku, Monako ili Italiju. London će uvijek biti atraktivan kao investicija, ali više ne žive ovdje… Sada im je teško.”
Kaže da su mu neki prijatelji poručili da “više neće uložiti ni franak u Veliku Britaniju”, a rastuća nesigurnost i kriminal dodatno ih tjeraju van.
Bachiocchi je zadržao stan u Mayfairu, ali dolazi samo povremeno, ovaj put na Frieze Art Fair i to na nekoliko dana. Iako nastavlja ulagati u komercijalne nekretnine, zatvorio je londonsku kancelariju, a većina zaposlenih preselila se u Dubai.
“Nisam prestao ulagati u Britaniju, jer vjerujem da će za deset godina doći nešto dobro,” kaže on.
Mnogi bogati sada zauzimaju “čekaj i vidi” pristup odlaze u inostranstvo, ali zadržavaju svoje nekretnine u Londonu, nadajući se oporavku tržišta za pet do deset godina.
Vlada tjera bogatstvo van zemlje
“Ovo je autogol”, kaže Philip Harvey iz agencije Property Vision.
“Ne dobijate ništa, samo tjerate bogatstvo van. Ljudi i njihov novac odlaze, a njihove kuće ostaju prazne.”
Navodi primjer klijenta koji se preselio u Italiju, gdje će “u suštini uštedjeti svaku paru” koju bi inače platio u britanskim porezima.
“Neće prodati kuću, samo će dolaziti povremeno. Njihov novac i porezi sada idu drugdje.”
Prema industrijskim procjenama, u Londonu je sada više praznih luksuznih nekretnina nego u posljednjih deset godina.
Krajem septembra bilo je 27,4% više luksuznih domova za iznajmljivanje nego godinu ranije.
Na jesenje večeri u Kensingtonu, samo dvije ili tri prozorske svjetiljke svijetle u čitavom bloku luksuznih stanova. Ista scena se ponavlja i u Knightsbridgeu, većina prozora je u mraku.
“Knightsbridge je klasičan primjer mjesta koje je sada previše ‘mračno’,” kaže Harvey.
“Posljednji put smo imali ovakvu situaciju prije 12–13 godina, kada su stanovi masovno prodavani strancima ali niko u njima nije živio.”
London je tamniji nego ikad
Za Becky Fatemi iz Sotheby’sa, situacija je posebno ironična, jer je Laburistička partija obećala da će se boriti protiv praznih domova.
“Cilj je bio da se ‘svjetla upale’ u Londonu… ali sada je mračnije nego ikad, jer su ljudi jednostavno otišli i ostavili domove prazne.”
Ipak, nije sve tako crno. Američki kupci sada čine veći dio novih transakcija, ali se uglavnom odlučuju za šire kuće u četvrtima poput Notting Hilla, umjesto uskih townhousea u Knightsbridgeu.
“Kupci sada razmišljaju dugoročno,” kaže Alex Isidro, direktor Sotheby’sa za Veliku Britaniju.
“Tržište Londona će se oporaviti za dvije do tri godine i vratit će se snažnije nego prije.”
Do tada, bogati glasaju nogama i napuštaju prijestolnicu.