euro 2024

Ludnica u Hamburgu: Hrvati krenuli slaviti, a onda su Albanci izveli čudo u 95. minuti

U sklopu drugog kola grupe B Evropskog prvenstva u Njemačkoj reprezentacija Hrvatske remizirala je s Albanijom 2:2.

Albanija je bila konretnija i opasnija ekipa u prvom poluvremenu, dobro se branila i prijetila iz tranzicija i zasluženo je bila u prednosti poslije njega.

Poveli su Albanci u 11. minuti, kada je Asani centrirao sa desnog boka, a Laci glavom savladao Livakovića, za 0:1.

Iako je Zlatko Dalić "promiješao" tim i napravio tri promjene u odnosu na duel sa Španijom, Hrvati u prvih 45 minuta danas nisu bili na svom nivou.

Očekivano, nakon primljenog gola su imali veći posjed i igrali na polovini rivala, ali su teško dolazili do opasne zone. Brozović je imao jedan pokušaj sa 20 metara, ali je gađao pored stative, dok je Perišić u nekoliko navrata slao centaršuteve u šesnaesterac, ali bez opasnosti po gol Strakoshe.

Albanci su igrali veoma čvrsto i disciplinovano, čekali su svoje šanse, a u 29. minutu posle izgrađene akcije, Hysaj je uhvatio jednu loptu iz prve i poslao je preko gola.

Dvije minute kasnije Albanci su propustili stopostotnu šansu, kada je Aslani izašao sam pred gol, ali je Livaković pročitao njegovu namjeru i odbranio udarac sa 12-13 metara.

Hrvati su imali inicijativu do odlaska na odmor, ali su bili prilično bezopasni po Strakoshu, dok je Livaković bio na mukama i u posljednjim trenucima prvog dijela, pošto je Menaj glavom gađao iz neposredne blizine, opet je golman Hrvatske bio odličan.

U drugom poluvremenu, druga priča.

Dalić je na teren poslao Pašalića i Sučića umjesto Brozovića i Majera, kasnije je i Budimir zamijenio Petkovića, pa se "obruč" oko gola Albanije sve više stezao.

Nije više Albanija imala snage za kontre, Hrvati su ih sve više zbijali u kazneni prostor, prijetili su Šutalo i Pašalić, a gol za 1:1 je pao u 74. minuti.

Kovačić je dodao do Budimira, ovaj proslijedio loptu do Kramarića, koji je rivala uhvatio na krivoj nozi i onda staloženo i mirno šutirao iz kaznenog prostora, te savladao Strakoshu, za 1:1.

Samo dvije minute kasnije desio se potpuni preokret.

Kramarić je proigrao Budimira, ovaj se oslobodio jednog čuvara, vratio Sučiću povratnu, on je bio izblokiran, ali je lopta potom pogodila Gjasulu i završila iza leđa Strakoshe, za 2:1.

U finišu se Albanija otvorila, Seferi je imao veliku šansu u 93. minutu, ali su se Hrvati nekako odbranili.

Nisu stali izabranici selektora Sylvinha i nagrađeni su 95. minuti, kada je Gjasula matirao Livakovića, za konačnih 2:2.