euro 2024

Hrvatska tragedija u Leipzigu: Vatreni na najgori mogući način ostali bez pobjede

Fudbalska reprezentacija Italije plasirala se u osminu finala Evropskog prvenstva u Njemačkoj nakon drame u Leipzigu i remija sa Hrvatskom 1:1.

Bio je to duel ekipa koje su se borile za drugo mjesto u ovoj grupi iza stopostotnih Španaca.

Bilo je očekivano da Hrvatska od starta meča preuzme inicijativu, to se i dogodilo, ali ekipa selektora Dalića nije nalazila način da ozbiljnije ugrozi gol Donnarumme.

Doduše, dobar pokušaj je imao Luka Sučić već u petoj minuti meča kada je sa 27 metara gađao u suprotni ugao pod prečku, ali je Donnarumma lijepom paradom sačuvao svoju mrežu.

Međutim, kako je meč odmicao, Italijani su postajali sve konkretniji i ambiciozniji u napadu. Njihove akcije su djelovale opasnije, iako nije bilo prave završnice, a Retegui je pravio dosta problema odbrani Hrvatske.

Nekoliko kornera su iznudili ''azzurri'', a poslije jednog od njih je stopostotnu priliku imao Alessandro Bastoni u 28. minuti, kada je sa oko šest metara šutirao glavom posle centaršuta sa desne strane, ali je golman Livaković izvanredno intervenisao.

Uslijedilo je nekoliko minuta kada su Hrvati ponovo prenijeli težište igtre na protivničku polovinu, ali u 36. minuti nova opasnost pred golom Hrvatske, ovoga puta je Pellegrini oštro šutirao po zemlji sa oko 14 metara, ali je Livaković još jednom bio siguran.

Već od starta drugog poluvremena se vidjela znatno veća energija u igri reprezentacije Hrvatske, a poslije samo sedam minuta igre u nastavku Hrvati su iznudili jedanaesterac.

Kramarić je šutirao iskosa sa lijeve strane, lopta je pogodila u ruku Frattesija i poslije intervencije iz VAR sobe sudija Makkelie je pokazao na bijelu tačku.

Odgovornost da izvede jedanaesterac je preuzeo Luka Modrić, šutirao je u donji lijevi ugao po zemlji, ali je Donnarumma prozreo njegovu namjeru i odbranio taj udarac.

Ali, Hrvatska je nastavila da vrši pritisak i već u 55. minuti Modrić se iskupio za neiskorišteni penal! Loptu je u kazneni prostor sa desne strane ubacio Sučić ka Budimiru, čiji je šut zaustavio Donnarumma, ali lopta se odbila do Luke Modrića koji se našao na pravom mjestu i sa ivice peterca pogodio mrežu - 1:0.

Očekivala se reakcija Luciana Spallettija koji je odmah izveo iz igre DiMarca, a uveo Chiesu i ''azzurri'' su brzo počeli da vrše jak pritisak na protivničkoj polovini terena.

Opasno su priprijetili u 67. minuti preko Darmiana koji je šutirao iskosa sa lijeve strane, ali je u posljednjem trenutku Stanišić uspio da izblokira njegov udarac.

Nastavili su Italijani sa napadima, Hrvatska je nekoliko minuta bila potisnuta pred svoj kazneni prostor, ali obećavajućim akcijama ''azzurra'' je nedostajala bolja završnica.

Italijani su nastavili sa pritiskom i u 72. minuti su iznudili slobodan udarac sa oko 25 metara. Izveo ga je Raspadori, ali lopta je zakačila živi zid i završila u korneru.

Ipak, od tog trenutka Hrvati su se oslobodili pritiska i meč je ušao u tok koji njima odgovara. To je potrajalo sve do 87. minute kada je Chiesa sa desne strane poslao loptu po zemlji u peterac Hrvatske, ali Scamacca je za trenutak zakasnio i nije uspio da je proslijedi u mrežu!

Izgledalo je da će Hrvati zadržati minimalnu prednost, ali u osmoj minuti nadoknade vremena šok za Dalićev tim. Calafiori je povukao loptu naprijed kroz sredinu i uspeo da je proslijedi do Zaccagnija, a ovaj iskosa sa lijeve strane, sa petnaestak metara savladao Livakovića za konačnih 1:1.

Hrvatskoj sada predstoji da čeka rasplet situacije u ostalim grupama, kada će saznati da li će kao trećeplasirani ići dalje.

U drugom meču grupe, Španija je u kombinovanom sastavu minimalno savladala Albaniju sa 1:0 i završila grupno natjecanje s maksimalnih devet bodova.

Jedini gol na meču pao je u 13. minuti. Na asistenciju Danija Olma pogodio je Ferran Torres.

Španci su uoči ove utakmice već obezbijedili prvo mjesto u grupi, i "druga postava" pokazala je da De La Fuente ima mnogo dobrih opcija. Vjerovali ili ne, selektor "crvene furije" odmorio je kompletan tim koji je igrao protiv Hrvatske i Italije.