euro 2024

Ludnica u Stuttgartu: Hrabri Slovenci iznenadili Dansku

Na otvaranju grupe C Europskog prvenstva Slovenija i Danska odigrali su 1:1.

Danska je vodila većim dijelom utakmice zahvaljujući pogotku Christiana Eriksena, no ekipa Matjaža Keka u završnici je izborila bod golom Erika Janže, bivšeg igrača Osijeka.

Danci su stigli do prednosti u 17. minuti. Poslije auta lopta dolazi do Winda koji bilježi najljepšu asistenciju do sada na EP, Eriksen je bio na pravom mjestu i pogodio je za 1:0.

Tačno 1100 dana od dana kada je kolabirao na terenu na Evropskom prvenstvu.

Slovenci su prijetili, ali im je falio završni pas, pa nismo vidjeli neku kolosalnu šansu osim one za koju se sam izborio Šeško.

Počeli su Slovenci ozbiljnije u drugom poluvremenu, a mnogima je bilo čudno zašto sudija nije dosudio penal, jer je Šporar dobio udarac od strane svog protivnika, ali ni VAR tehnologija nije dodijelila kazneni udarac Slovencima.

Slovenci su morali na sve ili ništa. Benjamin Šeško je oprobao još jednom svoj udarac, ali lopta je zatresla stativu.

I onda gol u mreži Danske, bio je korner, igrao se 77. minut, Janža je šutirao, imao mnogo sreće jer je lopta zakačila Hjulmanda i promijenila pravac, dovoljno da prevari Schmeichela za 1:1!

Konsolidovali su se Danci poslije primljenog gola i imali nešto bolju igru do kraja utakmice, ali je bilo premalo vremena da bi napravili nešto ozbiljnije, pa je rezultat ostao neriješen.