Svijet

Lukašenkov referendum omogućio Rusiji da gomila nuklearke u Bjelorusiji. EU: Ovo je vrlo opasno

Referendumom u Bjelorusiji u nedjelju je odobren novi ustav kojim se odbacuje nenuklearni status zemlje u vrijeme kada je bivša sovjetska republika postala lansirna platforma za ruske trupe koje su napale Ukrajinu, objavile su ruske novinske agencije.

Agencije su citirale bjelorusku centralnu izbornu komisiju koja je izjavila da je 65,2% onih koji su učestvovali glasalo za. Rezultat je bio malo iznenađenje, s obzirom na strogo kontrolisanu vladavinu predsjednika Aleksandra Lukašenka.

Novi ustav bi mogao donijeti nuklearno oružje na bjelorusko tlo po prvi put otkako ga se zemlja odrekla nakon pada Sovjetskog Saveza.

To podiže ulog u trenutku kada je Lukašenko pao iza vojnog napada ruskog predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu nakon što je ranije igrao posredničku ulogu između dva susjeda.

Zapad je već rekao da neće priznati rezultate referenduma, koji se održava u pozadini sveobuhvatnog obračuna sa domaćim protivnicima vlasti. Prema procjeni aktivista za ljudska prava, od nedjelje je u Bjelorusiji bilo više od hiljadu političkih zatvorenika.

U nedjelju, govoreći na biračkom mjestu, Lukašenko je rekao da bi mogao tražiti od Rusije da vrati nuklearno oružje Bjelorusiji.

"Ako (Zapad) prebacite nuklearno oružje u Poljsku ili Litvaniju, na naše granice, onda ću se obratiti Putinu da vrati nuklearno oružje koje sam dao bez ikakvih uslova", rekao je Lukašenko.

EU je danas upozorila da bi Bjelorusija mogla početi da prima rusko nuklearno oružje nakon "veoma opasne" odluke na referendumu o odustajanju od nenuklearnog statusa zemlje, prenosi AFP.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Josep Borrell rekao je:

"Znamo šta za Belorusiju znači biti nuklearna. To znači da će Rusija staviti nuklearno oružje u Bjelorusiju i to je vrlo opasan put", rekao je Borrell.