Napetost u Mostaru ne jenjava nakon odluke Kriznog štaba da se naselje Vrapčići, tačnije lokacija nikada izgrađenog bazena uz Mostarsko jezero, koristi kao privremena stanica za pretovar otpada.
Amer Macić, vijećnik SDA u Gradskom vijeću Grada Mostara, pridružio se građanima koji su blokirali prilaz lokaciji. On je jasno i nedvosmisleno iskazao protivljenje planu gradonačelnika Marija Kordića i Kriznog štaba.
"Jasno stojimo uz narod protiv ove ideje. Ova naselja su već podnijela preveliki teret kada je u pitanju otpad, a blizina jezera predstavlja ogromnu opasnost od zagađenja voda", istakao je Macić za Bljesak.info.
"Ovo je ekološka bomba"
Mještani, koje je jutrošnje uređivanje puta do bazena neugodno iznenadilo, odmah su se samoorganizovali i blokirali prolaz kamionima. Alija Marić, jedan od okupljenih mještana, za Bljesak.info je naglasio da je ovaj potez apsolutno neprihvatljiv.
"Organizovanom akcijom probili su put. S ekološke strane, ovo je bomba. Kada voda nadođe, sve bi završilo u jezeru. Ako se smeće zapali, opet nećemo moći disati. Ovo sigurno nije rješenje", poručio je Marić.
Podsjećamo, prema odlukama Kriznog štaba, formiranje privremenog mjesta pretovara trebalo je omogućiti odvoz nagomilanog otpada s mostarskih ulica na druge deponije u Bosni, nakon što je požar na deponiji Uborak izazvao ozbiljnu ekološku prijetnju.
Ipak, mještani su odlučni u namjeri da spriječe realizaciju ovog plana na lokaciji koja je, prema njihovom mišljenju, ekološki neprihvatljiva.