Evropski ultimatum

Marta Kos zaprijetila Srbiji: Ne možete sjediti na dvije stolice. Tako nikada nećete ući u EU

Raport
Piše: Raport
marta kos

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je da želi vidjeti Srbiju u Evropskoj uniji, ali samo kao demokratsku državu s jasnom spoljnopolitičkom orijentacijom, ističući da je neprihvatljivo da Beograd “sjedi na dvije stolice” – prema EU zbog finansija, a prema Rusiji zbog energetike.

Na sastanku s novinarima u Briselu, održanom na marginama Foruma o proširenju EU, Kos je otvoreno kritikovala politiku Srbije, posebno postupanje prema ruskim državljanima pod sankcijama, kao i prisustvo srpske vojske na vojnoj vježbi “Zapad” s Rusijom.

“Ako učestvujete u akcijama vojske koja ubija u Ukrajini – zaboravite EU”

“Neprihvatljivo je da ruski državljani na listi sankcija lako dobijaju srpsko državljanstvo. A ako učestvujete u akciji vojske koja ubija ljude u Ukrajini, onda zaboravite na proces pristupanja i poglavlja. To je vaš izbor”, poručila je Kos.

Dodala je da je ovogodišnji izvještaj Evropske komisije o Srbiji bio izuzetno oštar, ali da su kritike realne i zaslužene.

“Vidim Srbiju u EU, ali kao demokratsku Srbiju. Ne možete prema EU gledati zbog novca, a prema drugoj strani zbog gasa”, rekla je komesarka.

EU spremna pomoći – ali traži konkretne korake

Komentarišući ovisnost Srbije o ruskoj energiji i američke sankcije NIS-u, Kos je naglasila da je EU spremna pomoći:

“Ako vam je potrebna pomoć, tu smo. Možemo pomoći finansijski i u energetskoj infrastrukturi. Jasno je da Srbiji nije lako potpuno se odvojiti od Rusije, ali izbor se mora napraviti.”

Kos je poručila i da političari u Srbiji moraju prestati s antievropskom retorikom i raditi na vraćanju povjerenja građana u EU.

Klaster 3: Banjska, mediji, birački spiskovi, REM

Govoreći o otvaranju klastera 3, Kos je podsjetila da je Srbija tehnički ispunila kriterije, ali da mora realizovati i dodatne obaveze koje članice EU traže – slučaj Banjska, usvajanje medijskih zakona, ažuriranje biračkih spiskova i reformu REM-a.

“Ako Srbija to ispuni i ne bude nazadovanja, idemo naprijed”, rekla je Kos.

“Proširenje je opet pitanje mira”

Kos je naglasila da se proces proširenja vraća u fokus kao pitanje mira i sigurnosti, upozoravajući da Evropa danas plaća cijenu propuštenih prilika iz prošlosti.

“Nismo uspjeli integrisati Zapadni Balkan i sada plaćamo cijenu toga. Moramo poslati rat u historiju”, poručila je, podsjetivši na ratove u bivšoj Jugoslaviji.

Hibridni rat i napadi na medije

Komesarka je upozorila da se širom Evrope vodi hibridni rat, zbog čega je EU pokrenula strategiju “Demokratski štit” za zaštitu demokratije u državama članicama i kandidatima.

“Politički i ekonomski pritisci na medije su sve snažniji. Govoriti istinu postalo je skuplje od laži, a autokrate to koriste. Moramo podržati civilno društvo i slobodne medije”, rekla je Kos.

Srbija Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu