opšti haos

Meksiko na ulice poslao 10.000 vojnika da očuvaju mir nakon likvidacije narkobosa

Raport
Piše: Raport
Meksiko3

Meksiko je rasporedio hiljadee vojnika kako bi pojačao sigurnost nakon vala nasilja koji je izbio u zemlji nakon smrti moćnog narkobosa, izjavio je ministar sigurnosti Omar Garcia Harfuch.

Ministar obrane Ricardo Trevilla je izjavio da je u ponedjeljak u zapadni Meksiko poslano dodatnih 2.500 vojnika, a izvještaji sugeriraju da je od nedjelje ukupno raspoređeno najmanje 10.000 vojnika.

Najmanje 20 država svjedoči nemirima otkako je Nemesio Oseguera Cervantes - poznatiji kao "El Mencho" - pogonuo u nedjelju, nedugo nakon što su ga zarobile meksičke specijalne snage u državi Jalisco.

Kartel Jalisco (CJNG) jedna je od najstrašnijih kriminalnih organizacija u Meksiku, a njegov vođa bio je najtraženija osoba u zemlji. Najmanje 25 pripadnika meksičke Nacionalne garde umrlo je u državi Jalisco otkako je izbilo nasilje, rekao je ministar sigurnosti. El Mencho je zarobljen nakon što su snage pronašle partnericu s kojom se sastajao, prema riječima ministra obrane Treville.

Narkobos je teško ozlijeđen u razmjeni vatre između njegovih zaštitara i vojnih komandosa raspoređenih da ga uhvate, a umro je dok ga je vojska prevozila iz grada Tapalpe u glavni grad Ciudad de Mexico.

Meksiko Vojska Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu