njemački kancelar

Merz izrazio zabrinutost: Evropa ne igra ulogu na svjetskoj sceni koju želi

Trebamo igrati kako bismo pravilno zaštitili svoje interese, naveo je on
Piše Fena
merz2

Njemački kancelar Friedrich Merz izrazio je zabrinutost da Evropa ne igra ulogu na svjetskoj sceni koju želi i treba da preuzme kako bi pravilno zaštitila svoje interese.

"Ono što me brine, i moram priznati da me opterećuje, jeste da mi Evropljani trenutno ne preuzimamo ulogu u svijetu koju želimo i trebamo igrati kako bismo pravilno zaštitili svoje interese“, rekao je Merz u intervjuu za CDU.TV, službeni medijski kanal njegove stranke Kršćansko-demokratske unije (CDU), koji će biti emitiran u petak ujutro.

Merz je kao primjer naveo rat u Ukrajini.

"Trenutno nismo u mogućnosti izvršiti dovoljan pritisak na [ruskog predsjednika Vladimira] Putina da okonča ovaj rat", rekao je.

"Ovisimo o američkoj pomoći", dodao je.

Istovremeno, napomenuo je, zemlje poput Kine, Indije i Brazila stvaraju nova partnerstva s Rusijom.

Uprkos svojoj zabrinutosti, Merz je pozdravio znakove obnovljenog evropskog jedinstva.

"To u velikoj mjeri zavisi od posvećenosti njemačke vlade i, u ovom slučaju, u velikoj mjeri od posvećenosti njemačkog kancelara", rekao je.

Evropa Friedrich Merz Njemačka Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu