izrazio nadu

Merz pozvao iransko čelništvo da ublaži represiju nad svojim narodom

Fena
Fena
Merz
Foto: AA

Njemački kancelar Friedrich Merz izjavio je danas da se nada da će sadašnje vodstvo u Iranu provoditi manje represije protiv svog naroda te je o tome razgovarao s drugim sudionicima samita Grupe sedam (G7) u Francuskoj.

Svoje je komentare dao na marginama sastanka na obali Ženevskog jezera. Merz je odgovorio na novinarsko pitanje o tome šta sporazum između Sjedinjenih Država i Irana znači za iranski narod.

Njemački je čelnik napomenuo da su njegovi komentari došli s rezervom.

"To, međutim, nije nešto što možemo smatrati zagarantiranim. Možemo samo izraziti nadu, a također i još jednom ponoviti naš zahtjev, da stanovništvo u Iranu sada ima priliku politički sudjelovati u svim budućim odlukama. Također, da ovaj režim prestane trajno povećavati pritisak na vlastiti narod - rekao je Merz.

Dodao je da se posljednjih mjeseci više puta raspravljalo o brojnim žrtvama „režima mula“ u Iranu.

"Islamska Republika postupa protiv vlastitog stanovništva i protiv demonstracija u zemlji brutalnom agresijom i potpuno neprihvatljivim sredstvima -  kazao je njemački kancelar, prenosi dpa.

Friedrich Merz Iran Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu