najavio odlučan odgovor

Merz se oglasio nakon napada u Berlinu: Ne dajte se zastrašiti, ima nas više i jači smo

Raport
Piše: Raport
Merz aa
Friedrich Merz (Foto: AA)

Njemački kancelar Friedrich Merz prvi put se obratio javnosti nakon napada te učesnicima Povorke ponosa u Berlinu i širom zemlje poslao snažnu poruku da se ne povlače pred prijetnjama.

Uoči bdjenja u berlinskoj crkvi svete Marije, Merz je pozvao građane da se zajedno odupru svakom pokušaju zastrašivanja.

„Želim poručiti učesnicima Pridea ovdje u Berlinu, ali i u cijeloj Njemačkoj: Ne dajte se zastrašiti. Ne smijemo dopustiti da nas zastraše“, izjavio je njemački kancelar.

Kako je naglasio, cilj takvih napada jeste podijeliti društvo i oduzeti mu ono što je najvažnije – otvorenost i slobodu.

Najavio odlučan odgovor vlasti

Merz je obećao da će njemačka vlada poduzeti sve što je u njenoj moći kako bi počinioci napada što prije bili pronađeni i uhapšeni.

Najavio je da će odluka o odgovarajućem odgovoru države biti donesena promišljeno, ali odlučno.

Poručio je da kriminalcima i ekstremistima nema mjesta u njemačkom društvu te da će vlasti, bez obzira na stranačke razlike, nastaviti braniti slobodu i otvoreno društvo.

„Ima nas više i jači smo“

„Ima nas više, jači smo i u našoj zemlji stojimo zajedno. To je najvažnije u ovakvim teškim trenucima“, rekao je Merz.

Na kraju je ponovio da će Njemačka svim raspoloživim sredstvima braniti slobodu, otvorenost i liberalne vrijednosti svoga društva.

„Branit ćemo slobodu, otvorenost i liberalizam naših života i našeg društva svim raspoloživim sredstvima. I to ćemo činiti zajedno“, zaključio je njemački kancelar.

Friedrich Merz Njemačka Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu