ministrica nauke

Mesihović očitala bukvicu federalnom ministru: U odluci Rimca naveden je samo manji dio našeg odgovora

Raport.Ba
adna Mesihović

Ministrica nauke, visokog obrazovanja i mladih KS Adna Mesihović reagirala je tragom objavljenog dokumenta Federalnog ministarstva zdravstva, koji se dotakao samo jednog manjeg dijela odgovora koje je Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo uputilo na upit Federalnoga ministarstva, tačnije na upit federalnog ministra dr. Nediljka Rimca u slučaju Gavrankapetanović.

"Iznenađuje me hrabrost ministra Rimca, koji u svojoj karijeri (ako mu je tačna zvanično objavljena biografija) uopće nema radnoga iskustva u sistemu visokoškolskog obrazovanja, da tumači (naravno pogrešno) pojedine termine iz Okvirnoga zakona o visokom obrazovanju, cijeni Mesihović i dodaje da je ono što je, s druge strane, ne iznenađuje potpuno nepoznavanje dr. Rimca, ili njegovih “stručnih” savjetnika, ove materije.

"Navikli smo od studenata da se u situacijama kada ne poznaju materiju, i u manjku znanja, fokusiraju na relativno irelevantne stvari, te da ih pogrešno interpretiraju.

Stoga nije mi teško dr. Rimcu i njegovom timu pojasniti da je u svom dopisu pogrešno interpretirao odredbe člana 5. Okvirnog zakona o visokom obrazovanju Bosne i Hercegovine (Službene novine BiH broj: 59/07), na osnovu odrednica preuzetih iz Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti Republike Hrvatske, a što može dovesti do nesporazuma i pogrešnih zaključaka u kontekstu pravnih okvira u Kantonu Sarajevo i Bosni i Hercegovini – što je upravo ovdje slučaj. Da olakšam, podsjetit ću kreatore ovoga dopisa na staru bosansku sintagmu o kruškama i jabukama", poručila je Mesihović.

Stoga, rado podučava da u trenutno važećim zakonima države BiH, "u kojoj Vi, dr. Rimac, obnašate dužnost ministra (a to su Zakon o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo (Službene novine Kantona Sarajevo, broj: 36/22) i Okvirni zakon o visokom obrazovanju Bosne i Hercegovine (Službene novine BiH broj: 59/07)) nema eksplicitne odredbe kojom se definiše ciklus studija kao 'diplomski studij', te preporučujem naglasak na tačnim definicijama ciklusa (nivoa) studija prema pomenutim zakonima".

Ciklusi studija se, dodaje, definiraju kao:
⦁ Prvi ciklus – dodiplomski
⦁ Drugi ciklus - magistarski
⦁ Treći ciklus – doktorski studij

"Dakle, nema eksplicitne odredbe o 'diplomskom studiju', a netačna interpretacija (slučajno ili namjerno) može izazvati niz značajnih nesporazuma i posljedica.
S tim u vezi predlažem da se referisanje vrši na propisane zakonske odredbe Okvirnog zakona o visokom obrazovanju Bosne i Hercegovine (Službene novine BiH broj: 59/07) i Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo (Službene novine Kantona Sarajevo, broj: 36/22), a ne na zakonske odredbe susjedne prijateljske države, kako je to već učinjeno", ističe.

Dodaje da joj je jasno da je ''stručni tim“ Federalnog ministarstva zdravstva (vjerovatno posebnog odjela za visoko obrazovanje), u pojašnjenju svoje odluke, izgleda ne slučajno, preskočio ovaj dio napisan u odgovoru Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade na njihov upit:
"Napominjemo da je Certifikat o obavljenoj edukaciji, u ovom slučaju za ,Upravljanje kvalitetom u zdravstvu ili Certifikat o bilo kojoj drugoj edukaciji, nižeg ranga u odnosu na postdiplomski studij. Naime, postdiplomski studij koji predstavlja drugi ciklus studija na master programu ,Upravljanje kvalitetom u zdravstvu pruža dublje razumijevanje i širu stručnost u istoj oblasti, gdje se nakon završetka ovog postdiplomskog studija stiče akademska titula/zvanje, koje označava formalno priznatu kvalifikaciju i dopunski stepen obrazovanja, a što sve zajedno odražava napredniji nivo stručnosti i dublje angažovanje u predmetnoj tematici.“
Čini se da ovaj dio odgovora nije bio interesantan, ili nije bio po volji ministru Rimcu, zaključuje Mesihović.

Adna Mesihović Nediljko Rimac Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu