kvalifikacije za EP

Milena Nikolić postigla dva gola za preokret i trijumf “Zmajica”

Ženska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine, u susretu 4. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2025. godine u Švicarskoj, danas je u okviru grupe B3 Lige B pred oko 300 gledalaca u Trening centru Nogometnog saveza BiH u Zenici savladala nakon preokreta Maltu s 2:1 (0:1).

BiH je, nakon gostujućeg trijumfa na Malti s 1:0, očekivala da će danas puno lakše upisati nova tri boda te preuzeti drugu poziciju u grupi B3, ali su uporne gošće hrabrom igrom bile blizu i drugog gostujućeg remija u ovim kvalifikacijama.

Gošće povele

Malta je, naime, u 1. kolu remizirala kod Sjeverne Irske 0:0, dok su na svom terenu poražene od Portugala s 0:2 te od BiH s 0:1, a danas su ipak poražene u Zenici.

BiH je imala bolje prilike, a već u 8. minuti, nakon što je Amela Kršo poslala dugu loptu na Eminu Ekić, koja se na ivici 16-erca iskosa sa lijeve strane oslobodila čuvarice te pokušala na 10-ak metara od gola pronaći Milenu Nikolić, jedna odbrambena igračica gošći presjekla tu akciju i spriječila bh. kapitenicu da šutira na gol.

Gošće su dvije minute kasnije došle i u vodstvo, a strijelac gola, sa oko 13 metara iskosa sa desne strane, bila je Maria Farrugia, koja je postigla vodeći te ujedno i prvi gol za svoj tim u ovim kvalifikacijama.

Kapitenica bh. tima Nikolić imala je priliku i u 15. minuti, nakon dobro izvedenog slobodnog udarca Dajane Spasojević, ali je njen šut glavom sa oko 10 metara završio pored gola.

Gošće su sredinom poluvremena ponovo zaprijetile, ali je bh. golmanica Almina Hodžić istrčala van 16-erca te izbila loptu. Tri minute kasnije dobro je odbranila šut Rachel Cushieri.

Minela Gačanica je u 45. minuti glavom zahvatila loptu na oko pet metara ispred golmanice Patricie Ebejer, ali je lopta otišla pored gola.

Najbolju priliku da na odmor odu s neriješenim rezultatom propustila je kapitenica Nikolić, koja je u drugoj minuti sudijskog dodatka izvela penal, ali je nespretno zahvatila loptu koja je otišla preko gola.

Penalu je prethodio prekršaj u 16-ercu gošći nad Gačanicom, koju je leđima prema golu odlično uposlila Kršo.

U nastavku su bh. nogometašice još agilnije krenule prema golu gošći. Gačanica je u 62. minuti lukavo pokušala petom sa vrha peterca, ali je lopta otišla pored gola.

Najviša u petercu

Poravnanje rezultata na 1:1 u 64. minuti donijela je Nikolić, koja je bila najviša u petercu gošći te dobar centaršut sa lijeve strane glavom pospremila u mrežu gošći kroz noge golmanice Ebejer.

Nikolić je, podsjetimo, u petak navečer na Malti, u 88. minuti utakmice postigla jedini gol te donijela pobjedu bh. timu s 1:0, a bh. kapitenica je u četvrtom minutu sudijskog dodatka pogodila i za današnji trijumf 2:1. Nikolić je, tako, u samo pet dana postigla sva tri gola za bh. tim u duelima s Maltom.

Kolika je želja bh. tima bila da upiše ovu, novu pobjedu nad Maltom, svjedoči i podatak da su izabranice bh. selektora Selvera Hodžića dobile četiri žuta kartona (Slišković, Milinković, Ekić i Hadžić), dok gošće nisu dobile nijedan karton.

Večeras će u okviru iste grupe Sjeverna Irska ugostiti vodeći Portugal, koji u prva tri kola nije primo nijedan gol. BiH će u narednom 5. kolu 12. jula ugostiti Portugal, a 16. jula, u posljednjem, 6. kolu gostovat će kod Sjeverne Irske.

Tabela nakon nepotpunog 4. kola: Portugal 9, BiH 6, Sjeverna Irska 4 i Malta 1 bod.