Okršaj pred kamerama

Minić i Stanivuković pristali na međusobnu debatu: 'Čekam te, ako smiješ'

Premijera RS je optužio da je spreman govoriti samo tamo gdje su 'pitanja kontrolisana, a uslovi unaprijed režirani'
Raport
Piše: Raport
Screenshot 2026 04 14 093306

Predsjednik Vlade bh. entiteta RS Savo Minić poručio je gradonačelniku Banje Luke Drašku Stanivukoviću da je spreman da njemu i svima drugima odgovori na svako pitanje.

'U 20.00 časova biću u Kući Milanovića. Čekam te, ako smiješ', napisao je Minić sinoć na društvenoj mreži X.

Stanivuković je jučer objavio video u kojem je pozvao Minića na TV debatu.

Premijera RS je optužio da je spreman govoriti samo tamo gdje su 'pitanja kontrolisana, a uslovi unaprijed režirani'.

'Tražili smo samo saradnju i dogovor, a dobili smo – jednostran pristup. Svako odbijanje održavanja sastanka u vezi sa realizacijom TV debate smatraćemo – odustajanjem, jer organizacija jednog ovakvog TV formata zaslužuje ozbiljan pristup i dogovor. Do tada, poziv ostaje otvoren, poručio je Stanivuković.

Dodao je da je poziv Minića na TV debatu prihvatio odmah, bez kalkulacija i bez uslovljavanja.

'Umjesto otvorenog sučeljavanja argumenata danas nam se nudi konferencija za novinare uživo, sa novinarima i pitanjima koja akredituje Biro Vlade Republike Srpske. Umjesto ravnopravne debate nudi nam se format u kojem jedna strana kontroliše sve uslove. Jasno je da ovo što nam se nudi nije debata, nego jednostrano definisan format: sa novinarskim pitanjima pod kontrolom, akreditacijama koje odobrava Vlada, bez jasnih pravila, kojim redoslijedom se postavljaju pitanja, koliko traje odgovor, koliko novinara jedna medijska kuća može da akredituje, da li postoji replika, naveo je, između ostalog, Stanivuković.

Naveo je da su premijer Minić i on do sada imali tri konferencije za novinare, od kojih je jedna išla uživo, gdje su i akreditovani i neakreditovani novinari mogli da postavljaju pitanja.

'Vjerujemo da ćemo ih imati ponovo nakon što završimo neki projekat ili događaj. Ali, u ovom trenutku je četvrta konferencija za novinare višak i za javnost nepotrebna, a za nas jednostrana i neprihvatljiva", istakao je Stanivuković i poručio Miniću:

"Spreman sam za TV debatu. Spreman sam za stvarno sučeljavanje po oblastima i temama važnim za Republiku Srpsku, sa moderatorom oko kojeg ćemo se usaglasiti po pravilima i standardima koji važe za debate u Evropi i svijetu. Poziv ostaje otvoren!".

Zbog različitih prijedloga lokacija nastala je rasprava, nakon čega je Minić predložio Kuću Milanovića, a što je Stanivuković na kraju prihvatio.

Draško Stanivuković Savo Minić Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu