traju sukobi

Minneapolis poput ratne zone: Invazija maskiranih muškaraca s dugim cijevima

Raport
Piše: Raport
Sad2345
Foto: X

Invazija maskiranih muškaraca s dugim cijevima. Prizor je to koji su u petak ujutro zatekli građani Minneapolisa. Inače tihe četvrti postale su neprepoznatljive, ulicama odjekuju automobilske trube i zvižduci. Građani stvaraju buku kako bi upozorili lokalno stanovništvo na prisutnost agenata Američke imigracijske službe (ICE).

Predsjednik Donald Trump je na područje Minneapolisa poslao oko 3.000 agenata ICE-a s ciljem provođenja pojačane akcije suzbijanja migracija. Riječ je o snazi pet puta većoj od lokalne policije.

Nervoza raste jer agenti privode ljude na autobusnim stajalištima, ispred vrtića i škola, pa čak i iz bolnica, nasumično i bez naloga. 

"Imam osjećaj kao da smo pod opsadom. Mislio sam da sam se vratio u Afganistan. Ali, ovo nije borbena zona, ovo je Amerika", kaže lokalnim medijima jedan od stanovnika, američki veteran. "

Dva incidenta u samo jednoj sedmici u kojima su učestvovali imigracijski agenti - ubistvo Renee Good i ranjavanje muškarca u nogu, raspirila su ionako uzavrele proteste. Demonstranti gađaju policijske agente grudvama snijega i vatrometom na što oni odgovaraju suzavcem i hemijskim agensima.

 

Istodobno predsjednik Trump pojačava tenzije i prijeti aktiviranjem Zakona o pobuni (ili ustanku) iz 1807. godine, kojim bi omogućio raspoređivanje američke vojske unutar države. 

"Ako korumpirani političari Minnesote ne poštuju zakon i ne zaustave profesionalne agitatore i pobunjenike u napadu na patriote ICE-a, koji samo pokušavaju obavljati svoj posao, pokrenut ću Zakon o pobuni", poručio je putem društvenih mreža.

Zakon dopušta predsjedniku da upotrijebi oružane snage radi gušenja pobune, ali uz obavezu da prethodno izda proglas kojim se demonstranti pozivaju da se raziđu. Tek ako se red ne uspostavi, predsjednik može dalje djelovati. Pravni stručnjaci kažu da bi korištenje američke vojske protiv demonstranata bilo vrlo nepopularno i nečuveno.

 

"Takav potez bio bi nelegitiman jer haos u Minneapolisu nije uzrokovan pobunom građana, nego djelovanjem ICE-a. Svrha pozivanja na Zakon o pobuni ne bi bila suzbiti nasilje i bezakonje, nego ga omogućiti", pojašnjava za PBS stručnjakinja za pitanja nacionalne sigurnosti Elizabeth Goitein. 

Stručnjaci upozoravaju da bi upotreba vojske protiv civilnog stanovništva predstavljala opasan presedan. 

SAD Minneapolis Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu