otvoreno pismo

'Mostarski krug' odgovorio Kordiću: Mostar je slavio Božiće, Bajrame i Hanuke decenijama prije vas

Fena
Fena
Mostarski krug mario kordic
Foto: Freepik

Građanska inicijativa "Mostarski krug" uputila je otvoreno pismo gradonačelniku Mostara Mariju Kordiću, reagirajući na njegov odgovor povodom ranije objavljenog pisma ove inicijative, ističući kako njihovo djelovanje nije usmjereno protiv bilo kojeg naroda, već protiv, kako navode, politika podjela i segregacije u gradu.

Reakcija gradonačelnika uslijedila je nakon što je "Mostarski krug“ od Ureda visokog predstavnika (OHR) zatražio ukidanje prefiksa "hrvatski“ u nazivima pojedinih javnih ustanova u Mostaru. 

Šta je rekao Kordić

Kordić je u objavi na društvenim mrežama naveo kako su pokušaji brisanja nacionalnih identiteta iz javnog prostora u prošlosti nanosili štetu društvu te poručio da se suživot temelji na međusobnom priznanju i poštovanju identiteta, a ne njihovom negiranju.

Istaknuo je kako gradska uprava promovira ravnopravno obilježavanje različitih vjerskih i kulturnih manifestacija, navodeći kao primjer organizaciju manifestacija Advent i Ramazan u Mostaru, te dodao da Daytonski mirovni sporazum jasno definira konstitutivnost naroda, zbog čega naziv "hrvatski“, kako je naveo, ima legitimno mjesto u javnom prostoru.

U otvorenom pismu „Mostarski krug“ navodi da Udruženje „nikada i nigdje nije napadalo hrvatski narod , niti bilo što što je vezano za demokratske vrijednosti i pozitivne snage Republike Hrvatske'', naglašavajući da se njihovo javno djelovanje odnosi isključivo na, kako ističu, politike koje produbljuju društvene podjele.

Iz ove građanske inicijative poručuju kako Mostar ima dugogodišnju multietničku tradiciju zajedničkog obilježavanja vjerskih i kulturnih praznika, ocjenjujući da aktualne gradske politike doprinose simboličkim i stvarnim razgraničenjima među građanima.

Prenamjena gradske imovine

"Mostarski krug“ u otvorenom pismu ističe da ne osporava pravo bilo kojem narodu na očuvanje i izražavanje vlastitog identiteta, ali smatra neprihvatljivim, kako navode, prenamjenu gradske imovine koju su gradili svi građani Mostara. Kao primjer navode pretvaranje Doma kulture u Hrvatski dom „Herceg Stjepan Kosača“, što ocjenjuju uzurpacijom zajedničke imovine.

U pismu se također poziva na dosljednu primjenu principa ravnopravnosti i zaštite javne imovine, uz očekivanje jednakog pristupa institucija u svim sredinama u Bosni i Hercegovini.

Građanska inicijativa "Mostarski krug“ poručila je kako će nastaviti zagovarati Mostar kao jedinstven, multietnički i demokratski grad u kojem se poštuju identiteti svih naroda, ali i zajedničko pravo svih građana na upravljanje javnim prostorima i institucijama.

Mostarski krug Mario Kordić Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu