odobrene tajne akcije

Može li izbiti Trumpov prvi veliki sukob? Poslao je jezivo upozorenje, država strahuje od 'ludog rata'

Regionalne tenzije su se rasplamsale kao posljedica kampanje
Fena
Fena
Venecuela sad
Foto: AA

Predsjednik Venecuele Nikolas Maduro je uputio apel protiv 'ludog rata' dok je eskalirajuća američka vojna kampanja podigla tenzije na novi nivo.

Madurov komentar uslijedio je nakon što je američki predsjednik Donald Tramp izjavio da je odobrio tajne akcije protiv južnoameričke države u sklopu vojne operacije koju Vašington opisuje kao borbu protiv trgovine drogom u Karibima i na Pacifiku.

Raspoređeni borbeni avioni

"Da, mir zauvijek. Nema ludog rata, molim vas!", rekao je Maduro na engleskom jeziku tokom sastanka sa sindikatima bliskim njegovom ljevičarskom pokretu.

Sjedinjene Države rasporedile su nevidljive borbene avione i ratne brodove kao dio, kako navode, antinarkotičkih operacija, ali još nisu objavile dokaze da su njihove mete, osam brodova i jedna polupodmornica, zapravo krijumčarili drogu, javlja AFP.

Govoreći u četvrtak pred novinarima, Trump je ponovo negirao da je poslao bombardere B-1B u Venecuelu, ali je dodao kako nije zadovoljan njima.

"Ispraznili su svoje zatvore u našu zemlju - rekao je Trump.

Jezivo upozorenje Trumpa

Predsjednik je rekao da 'nećemo nužno tražiti od Kongresa deklaraciju o ratu', iako je to njegovo ustavno pravo.

"Jednostavno ćemo ubijati ljude koji uđu u našu zemlju", kazao je Trump.

Američki napadi, koji su započeli 2. septembra, ubili su najmanje 37 osoba, prema zbirnim podacima AFP-a zasnovanim na američkim izvorima.

Regionalne tenzije su se rasplamsale kao posljedica kampanje, a Maduro je optužio Vašington da pokušava izvršiti promjenu režima.

Nicolas Maduro Venecuela SAD Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu